МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПОДИЗАЊА СВИЈЕСТИ О БАЦАЊУ ХРАНЕ

У свијету сваке минуте од глади умре 11 особа, док се 155 милиона људи широм свијета суочава са неизвјесношћу када је ријеч о храни, што је око 20 милиона више него прошле године, саопштено је из организације за борбу против сиромаштва Оксфам (Oxfam).

Број људи који умиру од глади повећао се шест пута у протеклој години и надмашио смртне случајеве узроковане корона вирусом, од чијих посљедица у минути умре седам особа.

У свијету се баци више од 900 милиона тона хране годишње и УН апелују да се државе одговорно односе према овом проблему.

Од држава бивше Југославије, највише хране се на број становника баца у Црној Гори. Једна особа у просјеку годишње баци 83 килограма хране. Осим домаћинства која бацају велике количине, то чине и трговине и угоститељски објекти. Зато све већи број држава законски обавезује трговине и угоститељске објекте да не бацају храну, већ да је донирају онима којима је потребна. У Црној Гори не постоји овакав закон. Регулативе се морају мијењати да би се створиле олакшице за донације хране онима који су у потреби за њом као што су народне кухиње, сигурне куће и остала удружења за социјално угрожене.

Ослобађање од плаћања пореза на донације је неопходност. Обавезивањем продајних ланаца да донирају храну која је пред истеком рока уз ослобађање ПДВ-а, значајно би редуковало бацање хране у маркетима, а помогло хуманитарним организацијама да нахране гладне.

Такође, мора се радити на едукацији људи да храну не бацају, те да је рационалније купују и адекватно чувају. Потребно је подстицати младе да што раније почну размишљати о међузависности властитих потрошачких одлука и посљедица које имају за друштво у цјелини. Ово је тема која заслужује да јој се више посветимо у јавности, али и у школским клупама.

Банка хране више од деценију води јавну кампању против сиромаштва и бацања хране, али осим декларативне подршке, другу нисмо имали. Упркос бројним апелима ове организације, Влада Црне Горе није усвојила Декларацију против бацања хране, као што је урађено у Европском парламенту још 2012. године, наведено је у саопштењу које потписује предсједница фондације Банка хране ЦГ, дипломирани економиста, Марина Медојевић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here