Генерална скупштина УН усвојила је 1999. године Резолуцију 54 / 120, којом се прихвата препорука Свјетске Конференције министара задужених за омладину и прогласила 12. август Међународним даном младих, што значи да се ове године у свијету обиљежава јубиларни двадесет пети пут са циљем да се скрене пажња међународне заједнице на питање младих, као и на потенцијал младих као партнера у данашњем глобалном друштву, подсјећају из Црногорског друштва за борбу против рака (ЦДПР).
Како наводе у саопштењу, Дан младих је замишљен као дан када је пажња усмјерена на проблеме младих широм свијета и када се указује на промјене које млади чине у животу своје заједнице. Током овог дана државе, институције, организације и активисти широм свијета скрећу пажњу на проблем, културна и правна питања која утичу на положај омладине и младих
у друштву.
-Обиљежавање Међународног дана младих и помак према еколошки одрживом и климатски неутралном свијету је кључан, не само као одговор на глобалну климатску кризу, већ и за постизање циљева одрживог развоја.
Истовремено користимо прилику да повежемо обиљежавање Дана младих и Свјетског дана без дуванског дима који је ове године усмјерен на заштиту дјеце од утицаја дуванске индустрије. Његов циљ је да се обезбједи платформа за младе људе, креаторе политике и заговорнике контроле дувана на глобалном нивоу да расправљају о овом питању и да подстичу владе да усвоје политике које штите младе од манипулативних пракси дуванске и сродних индустрија, наводе у саопштењу.
Тако Свјетска здравствена организација (СЗО) наглашава да иако се број пушача смањио током претходних година, мора се још више учинити на заштити ових рањивих група.
Према подацима из 2022. године, широм свијета близу 40 милиона младих људи старости од 13 до 15 година користи неки облик дувана. У Европи 12% дјечака и 10% дјевојчица овог узраста су корисници дувана (око четири милиона).
Дуванска индустрија циља на младе да би наставила да зарађује милијарде еура прихода и стога јој је потребно да сваке године замијени милионе купаца који умиру и оних који престану да пуше.
-Да би постигла овај циљ, ради на стварању окружења које промовише прихватање дуванских производа међу сљедећом генерацијом, укључујући слабу регулативу у свијету како би се осигурало да њени производи буду доступни и приступачни.
Дуванска индустрија такође развија производе и тактике оглашавања који су привлачни дјеци и адолесцентима, допирући до њих путем друштвених медија и платформи за стриминг, саопштавају из ЦДПР.
Производи као што су електронске цигарете и никотинске кесице постају све популарнији међу младима.
Садашња процјена је да ће у блиској будућности 12% адолесцената у Европи користити електронске цигарете у поређењу са само 2% одраслих. У појединим земљама, стопе употребе ових цигарета међу школском дјецом су два до три пута веће од стопа пушења цигарета.
Дуванска индустрија намјерно продаје смртоносну зависност младим људима и тако је одговорна за штету коју на тај начин узрокује па стога СЗО позива владе и заједнице за контролу дувана да заштите садашње и будуће генерације.