Поводом Међународног дана дјеце обољеле од малигних болести Црногорско друштво за борбу против рака (CDPR) ове године донирало је цртеже за дјечје одјељење Дома здравља „Др Бранко Зоговић” у Плаву.
Међународни дан дјеце обољеле од малигних болести (ICCD – International Childhood Cancer Day) обиљежава се од 2002.године на иницијативу организације Childhood Cancer International (CCI), некадашњег Међународног савеза организација родитеља дјеце обољеле од малигних болести (ICCCPO) основаног 1994. године у Валенсији.
Циљ и сврха обиљежавања Међународног дана дјеце обољеле од малигних болести је да се подстакне подизање друштвене свијести о проблематици рака код дјеце и како препознати болест на вријеме, како се борити и како и на који начин свако од нас може учествовати у стварању широке мреже солидарности у циљу помоћи и подршке обољелим малишанима и њиховим породицама.
Овим даном жели се подигнути свијест о малигним болестима које погађају дјецу и младе те пружити подршка њима и њиховим породицама. Свако дијете обољело од малигних болести заслужује најбољу могућу медицинску и психолошку заштиту без обзира на земљу његовог поријекла, расу, финансијски или социјални статус.
Када се говори о превентиви, посебно се истиче да труднице треба да избјегавају инфекције, исто тако зрачење никако није дозвољено, пушење и алкохол, а поред тога будуће мајке треба да воде рачуна о начину исхране и живота. Истовремено треба знати да је послије порођаја обавезно дојење дјетета, јер је то свакако најуспјешнија превентива за многе болести. На срећу, проценат излијечења је већи него код одраслих и њих преко двије трећине се излијечи, док је преживљавање на више од пет година подигнуто на 90 одсто захваљујући комбинацији хемиотерапије, хирургије и постоперативног праћења дјеце. Најчешће малигно обољење код дјеце је акутна леукемија, гдје је проценат излијечења највећи, изнад 70 одсто, а терапија траје 105 недјеља. Симптоми тог обољења су брзо замарање, блиједило, одбијање хране или сисања, појављивање модрица, тачкица на кожи и упалних инфекција које трају дуже што је уобичајено.
Истовремено према процјенама CCI и Међународног удружења за борбу против канцера (UICC), око триста хиљада дјеце у свијету годишње оболи од карцинома, од којих се око трећина или 100.000 не успије изборити, док свега 20 одсто има приступ модерном лијечењу. Карцином је други најчешћи узрок смртности дјеце у доби од једне до 14 година. Интересантно је такође да дјеца која живе у неразвијеним земљама чине близу 80 одсто укупног броја дјеце на свијету.
Према расположивим подацима у Црној Гори од малигних болести годишње оболијева између двадесеторо и тридесеторо дјеце.
Подаци показују да је дупло више дјечака, тј двије трећине наспрам једне трећине дјевојчица. Најчешће дијагнозе малигних болести код дјеце и адолесцената (0 – 18) у Црној Гори су леукемије, затим малигни тумори мозга, костију и лимфоми. Годишње се у старосној доби од 0 – 18. године у нашој држави региструје углавном до десет смртних случајева од малигних болести.
Црногорско друштво за борбу против рака (CDPR) ове године донирало је дјечје одјељење Дома здравља „Др Бранко Зоговић” у Плаву, што је двадесет четврта донација поводом Међународног Дана дјеце обољеле од карцинома, што значи да CDPR учествује са посјетама и донацијама од његовог првог обиљежавања 2002. године.
Прва од досадашњих посјета дјечјим одјељењима болница и домова здравља у Црној Гори, била je Институту за болести дјеце Клиничког Центра Црне Горе (IBD KCCG) 15. фебруара 2002. године и то је била једна од првих активности одмах након обнављања Друштва. Те посјете су од тада постале редовне и традиционалне.
Након седамнаест посјетa IBD КЦЦГ у Подгорици, 2019. године посјетили су истим поводом и донирали цртеже дјечјем одјељењу Опште болнице у Котору. Након тога слиједи 2020. године дјечје одјељење Опште болнице у Никшићу, 2021. године дјечје одјељење Опште болнице у Беранама, 2022. године дјечје одјељење Опште болнице у Бару, 2023. дјечје одјељење Опште болнице у Пљевљима а претходне дјечје одјељење Дома здравља у Рожајама.
CDPR ће настојати и у будућем раду да помаже у оквиру својих могућности дјечја одјељења општих болница и домова здравља у Црној Гори, као и IBD KCCG, што редовно и ради од оснивања 2001. године.