Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија је, поводом све чешћих коментара који превазилазе слободу изражавања и потенцијално пријете да пређу у говор мржње и угрожавање нечије сигурности, подсјетило све медије и њихове осниваче и уреднике да су по Закону о медијима дужни да уклоне све коментаре незаконитог садржаја у законски дефинисаном року.
-Нажалост, морамо примијетити да су коментари и садржај овог типа пракса која је све чешће присутна у медијском и јавном простору и утисак је да нико није поштеђен без обзира којој друштвеној групи припада. Зато, додатно изражавамо жаљење што су се због изреченог става или јавног ангажмана у претходном периоду многи нашли у ситуацији да доживе сличне непријатности – наведено је у саопштењу Министарства.
Додаје се да је министарка Тамара Срзентић у комуникацији са министром унутрашњих послова Сергејом Секуловићем. У њеном ресору вјерују да ће Управа полиције и правосудни органи учинити све да истраже ова дешавања.
-Наиме, оног момента када се говором мржње и пријетњама зађе у зону потенцијалне кривичне одговорности – очекујемо од тужилаштва и Управе полиције да ефикасном и дјелотворном истрагом обезбиједе поштовање закона и пруже заштиту жртвама – истиче се у саопштењу Министарства јавне управе.
Подсјећају да Закон о медијима прописује и могућност уклањања незаконитог садржаја од стране надлежног суда, уз прекршајну одговорност медија за отклањање поменутог садржаја, као и адекватне санкције у случају непридржавања закона.
-С тим у вези, имајући у виду да је законски инструментариј само једна страна ове изузетно озбиљне друштвене проблематике, Министарство наставља са законским реформама у циљу оснаживања медијског амбијента у којем ће бити поштована слобода изражавања, али уз изузетно посвећену борбу против говора мржње – наглашено је у саопштењу.
У том ресору напомињу да ће најављене измјене медијских закона, као и почетак рада на првој националној Медијској стратегији служити истом циљу – побољшаној координацији јавних институција и цивилног друштва ка промоцији професионалних стандарда, елиминисању говора мржње, толеранцији различитих мишљења и заштити новинара и свих оних који износе јавне ставове.
-Надамо се да ћемо у наступајућем периоду сви заједно допринијети ефикаснијем модерирању онлајн садржаја, а да ће активности које Министарство планира са Делегацијом Европске уније, канцеларијом Савјета Европе и мисијом ОЕБС-а помоћи у правцу оснаживања демократског медијског амбијента – поручено је у саопштењу.