Uslijed sve povoljnije epidemiološke situacije, Vlada Crne Gore dodatno je liberalizovala mjere u borbi protiv korona virusa koje će biti na snazi od 18. februara do 4. marta, ali one mogu biti promjenjene u zavisnosti od trenutne situacije, kazao je na konferenciji za medije direktor IJZ dr Igor Galić.
Prema njegovim riječima, dozvoljeno je održavanje svadbi, rođendana i drugih privatnih proslava uz posjedovanje KOVID potvrda i obezbjeđivanje prostora od 10m² po osobi.
– Privredna društva i preduzetnici koji obavljaju djelatnost u ugostiteljskim objektima, odnosno u restoranima, kafićima, kafeterijama, hotelskim restoranima i slično, mogu da organizuju rad u periodu od 7 sati do jedan sat poslije ponoći, uz posjedovanje KOVID potvrda. Muzički program uživo i uz emitovanje muzike sa zvučnika, dozvoljen je tokom kompletnog radnog vremena – naveo je dr Galić.
Pored toga, dozvoljeno je primanje saučešća i obavljanje sahrana, uz prisustvo najviše do 50 lica i obavezno pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera.
– Broj novooboljelih u prethodne dvije sedmice manji je za oko 54% u odnmosu na dvije sedmice prije toga, ali bez obzira na to, dnevni nivo obolijevanja i dalje je visok, tako da ne smije biti opuštanja. Crna Gora i dalje sprovodi najveći broj testiranja po broju stanovnika, što ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom – kazao je on.
Kada se uporede podaci u poslednjih sedam dana, po broju novih slučajeva na milion stanovnika, Crna Gora se nalazi iza većine razvijenih zemalja Evrope, poput Danske, Holandije, Isladnda, Austrije, Italije, Francuske, Njemačke, Hrvatske…
Kada je riječ o udjelu smrtnosti preko 80% pacijenata koji su izgubili bitku sa ovom bolešću bilo je nevakcinisano, dok je u posljednjih pet dana, od svih osoba koje su preminule, samo jedna bila vakcinisana, informiše Galić. Zbog toga iz Instituta za javno zdravlje apeluju na građane da se vakcinišu, ili ako im je prošlo šest mjeseci od posljednje doze, da prime i treću.
Potpuno ukidanje mjera, kako je kazao Galić, zavisiće isključivo od dinamike vakcinacije.
Broj hospitalizovanih u padu 30 odsto
U Crnoj Gori, na bolničkom liječenju, trenutno se nalaze 182 pacijenta, što je 30 odsto manje u odnosu na dvije sedmice ranije, kazala je direktorica KCCG Ljiljana Radulović.
U KCCG, gdje se nalaze najteži pacijenti iz cijele države, liječe se 53 KOVID pacijenta, od kojih je 20 životno ugroženo.
– Svi, osim jednog, imaju značajna prethodna oboljenja i svi su, sem jednog, nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od druge doze vakcine. Samo jedan od njih je mlađi od 40 godina. Dvoje pacijenata su u uzrasnoj grupi od 65 do 70 godina, a ostali su stariji – saopštila je Radulović.
Od ukupnog broja hospitalizovanih u našoj zemlji, na neinvazivnoj i mehaničkoj ventilaciji je 16 pacijenata, što je manje od 10 odsto.