Центар за алтернативно рјешавање спорова организовао је годишњу Конференцију медијатора, која је окупила више од 200 учесника, међу којима су били представници извршне власти, правосудних институција, Савјета Европе у Црној Гори, Центра за обуку у судству и државном тужилаштву, представници академске заједнице, бројни стручњаци, еминентни правници и медијатори.
Фокус Конференције био је усмјерен на тренутно стање у систему медијације, законска рјешења за коришц́ење медијације и промоцију најбољих пракси, ширења медијаторске културе, као и подизања свијести како би медијација била не само алтернатива већ први и доминантни избор у рјешавању медијабилних спорова.
Пред Центром за алтернативно рјешавање спорова за претходне двије године поднијето 30.559 предлога. Преоптерећеност судова и недостатак судија значајано утицали на повећање повјерења у области алтернативног рјешавања спорова.
Отварајући Конференцију, министар правде у Влади Црне Горе, Бојан Божовић је истакао да Министарство правде, као доносилац прописа и зачетник реформи, редовно прати стање примјене закона у правцу наставка унапређења ове важне области, која утиче на ефикасност правосудног система.
-Министарство је донијело други по реду Програм развоја алтернативног рјешавања спорова 2023.-2025., који садржи читав сет активности за које се очекује да ће директно утицати на даљи процес развоја ове области. Формиран је и Савјет за алтернативно рјешавање спорова, чији је задатак подстицање даљег развоја и примјене медијације и других алтернативних начина рјешавања спорова и који ће, као додатни подстицајни механизам, редовно анализирати стање и давати адекватне препоруке за даље јачање и развој, указао је Божовић.
Министар је овом приликом нагласио да ће Министарство правде истрајати у намјери да предметна област буде континуирано унапређивана и да алтернативно рјешавање спорова буде препознато као квалитетан и релевантан начин окончања спорова. Говорећи о тренутним законским рјешењима, министар је најавио да је примјена закона у једном временском интервалу дала материјал и подстрек за припрему измјена и допуна Закона о алтернативном рјечавању спорова , која ће подстаћи рад Центра за алтернативно рјешавање спорова.
Директорица Центра за алтернативно рјешавање спорова, Маја Головић Војиновић истакла је да преоптерећеност судова, као и недостатак судија, имају значајан утицај на повећање повјерења у области алтернативног рјешавања спорова.
-Податак да је у протеклој и овој години пред Центром за алтернативно рјешавање спорова поднијето укупно 30.559 предлога, од чега 2.004 судских и 28.555 по предлогу странака, представља потврду неопходности и потребе за алтернативним рјешавањем спорова. На тај начин, судови бивају растерећени, што им омогућава да обезбједе ефикасан приступ правди за све грађане. Евидентно је да број поступака пред Центром расте из године у годину, те да је стручна и лаичка јавност препознала рад Центра и бенефите које медијација пружа у рјешавању спорова. У том контексту, алтернативно рјешавање спорова омогућава избјегавање дуготрајних, скупих, неефикасних и често стресних судских процедура, те тако представља економичну и ефикасну алтернативу за постизање праведних рјешења у споровима од њиховог интереса.-поручује Головић Војиновић
Спровођење стратешких докумената допринијело је успостављању квалитетног нормативног оквира за алтернативно рјешавање спорова, усклађеног са развојем стручних капацитета медијатора. Такође, значајно је повећана информисаност јавности о институту медијације и његовим бенефитима у односу на судски поступак. Поред тога, како наводи директорица Центра за алтернативно рјешавање спорова, Маја Головић Војиновић, остварени су значајни помаци у побољшању односа институција према медијацији, чиме је овај институт постао препознатљив и важан елемент у правном систему Црне Горе.
-Схватајући значај растерећења судова и ефикасног рјешавања спорова, чиме се ствара правна сигурност за грађане кроз примјену и спровођење медијације, остварили смо велику подршку од релевантних субјеката. Посебно бих истакла подршку ресорног министарства правде, представника судова, Заштитника имовинско-правних интереса, локалних самоуправа и осигуравајућих друштава, који препознају важност овог процеса за унапрјеђење правне сигурности и ефикасности правосудног система. Желим да истакнем да су рад и залагање медијатора профилисали медијацију као један од кључних и успјешних сегмената у причи о алтернативном рјешавању спорова у Црној Гори, чиме смо стекли повјерење крајњих корисника овог правног института, закључила је Војиновић Головић.
У другом дијелу Конференције медијатора, своја запажања, искуства и сусрете са институтом медијације, као и даљом визијом развоја исте изнијели су еминентни стручњаци попут Гордане Ристин, потпредсједнице Удружења медијатора Словеније, тренера и медијатора, која већ дуги низ година успјешно сарађује са Центром и црногорским медијаторима, те представници Центра за мирно рјешавање спорова Републике Хрватске, испред којих је, госпођа Ана Нисетео Рако пружила увид у стање и изазове у области алтернативног рјешавања спорова у Хрватској.
Констатовано је да је важно размењивати искуства и анализирати, те упоређивати развојни пут медијације и тренутна стања чешће и интензивније, с обзиром да различити системи препознају предности и мане различитих исхода у пракси и на тај начин усклађују преговарачке позиције, циљеве и активности у контексту даље имплементације алтернетивних начина рјешавања спорова.