Povodom 2. aprila – Svjetskog dana knjiga za djecu u Gradskoj biblioteci i čitaonici predstavljena su dva toma „Antologije književnosti za djecu“ priređivača prof. dr Zorane Opačić, koja je ujedno i predsjednica stručnog žirija drugog literarnog konkursa za osnovne škole u Herceg Novom, koji Biblioteka organizuje povodom obilježavanja ovog značajnog datuma.
Specifičnosti ovih antologija, kako je kazala prof. dr Opačić, je što nisu namijenje samo za djecu, već i onima koji se bave proučavanjem dječije književnosti.
– Kod proučavanja književnosti za djecu uvijek su vladale neke vrste protivrečnih viđenja. O njoj kao zasebnom dijelu književnosti počelo je da se razmišlja kada su se formirali masovni školski sistemi u vrijeme prosvetiteljstva – navela je ona.
Iako je u jednom periodu istorije osporavana, dječija književnost danas je jednako važna kao i ostale književne forme, priča prof. dr Opačić.
U antoligiji mjesto su našli kako Dragan Radulović kao pjesnik iz Crne Gore, tako i mnogi pjesnici koji su posjećivali Herceg Novi, među kojima su Aleksa Šantić i Desanka Maksimović.
Bibliotekarka i moderatorka promocije, Jelena Đonović podsjetila je da su učenici na literarni konkurs ove godine radove dostavljali anonimno i pod šifrom.
– To se pokazalo kao izuzetno dobra praksa. Pristiglo je 97 radova, što je za polovinu više od prošle godine, kada smo imali 43 rada. To pokazuje da su se djeca ohrabrila i bila istrajna, a pisala su odlične radove – kazala je ona.
Tema ovogodišnjeg konkursa bila je „Ala je lep ovaj svet“, kojom je uz Svjetski dan knjihe za djecu, obilježeno i 190 godina od rođenja najvećeg pjesnika za djecu, Jovana Jovanovića Zmaja (1833 – 1904).
Poruka sa promocije je da je književnost kao magična kutija sa mnogo vrata. Ulaza i izlaza je bezbroj i nikada ni jedan nije isti, jedini ili onaj pravi.
Program u Gradskoj biblioteci uljepšali su učenici osnovnih škola, koji su recitovali stihove dječijih pjesnika.