Најновије издање Нове Побједе „Кале – Тврђаве Османског царства у Црној Гори“, аутора Радојице Раша Павићевића, проглашено је за издавачки подухват на Међународном подгоричком сајму књига и образовања који је завршен јуче.
Импресивно издање ове књиге плод је дугогодишњег и темељног истраживања аутора Радојице Раша Павићевића, a за луксузну опрему комплименти иду издавачкој дјелатности Побједе, образложио је жири.
Нова књига Новљанина, Радојице Павићевића промовисана је на Подгоричком сајму а ријеч је о дјелу које је резултат вишегодишњег преданог истраживања, обиласка терена, претраживања ријетко доступних архивских докумената и разговора са познаваоцима локалне баштине.
-Не само што је било врло тешко доћи до података, већ и када дођете до податка тешко је дешифровати их. Прво сам обишао наше архиве и оне у региону, дошао сам до доста докумената. Када је фундус спознаје о фортификацијама био присутан онда сам отишао у Истанбул. Имао сам контакт са др Амиром Пашићем који је у то вријеме био главни стручњак за валоризацију споменика културе Ислама, примио ме у сарају посљедња четири султана. Мали број људи са ових простора је имао прилику да уђе у тај сарај, рекао је Павићевић на промоцији.
Навео је да је био свјестан да Османско царство не може бити без добрих фортификатора.
-Они су чак ангажовали француске форитификаторе. Код њих је суштина што су централизовано радили пројекте, а терену су прилагођавали утврђење. Зависно од интереса су радили онолико колико им је било потребно. Добри су фортификатори, али ако им на том простору не треба троспратна кућа направиће колибу. Не разликују се пуно од Њемаца са спознајом да је ипак подручје Црне Горе за њих било споредна просторна цјелина на којој су градили колико им је било потребно. Капа доље за то што су урадили, навео је аутор.
Павићевић истиче да су људи све више заинтересовани за тврђаве.
-Много људи ме зове са више страна, поготово странаца који су се бавили тим, а касније све више наших људи. Видим да се људи све више интересују за моју књигу, али то су ентузијасти који то воле и туристички радници који из података које сам прикупио могу да науче доста тога и на основу њих направе доста лијепих шетњи. Мислим да долази вријеме да ће нашем човјеку више да треба тај вид ужитка него ресторан и плажа, испричао је Павићевић.

Књига је објављена у издању издавачке куће “Нова Побједа”, а награду за едицију године примио је директор и главни и одговорни уредник Ненад Зечевић, који је између осталог рекао да је Отоманска империја оставила дио културне баштине Црне Горе те да је ова књига ресурс који ће бити драгоцјен за архитектуру, археологију и историју..
Публикација је финансирана кроз програм заштите и очувања културних добара у 2024. години.
Извор: Медиа биро