КИНЕСКИ ЕКСПЕРТИ: ПОСЈЕТА ШЕРМАН ТИЈЕНЂИНУ ДОЛАЗИ УСРЕД ТЕНЗИЈА ИЗМЕЂУ САД-А И КИНЕ

РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине.

Шест мјесеци након што је амерички предсједник Џо Бајден преузео дужност, америчка замјеница државног секретара Венди Шерман боравила је у недељу у посјети Кини, а разговори са кинеским домаћинима одвијали су се у сјеверном граду Тијенђину. Ово је други лични званични састанак високих представника двају земаља ове године након састанка високих званичника на Аљасци у марту.

Министарство иностраних послова Кине саопштило је да је састанак предложила америчка страна. Сије Фенг, замјеник министра иностраних послова Кине, који је такође задужен за кинеско-америчке односе, разговараће са Шерман током њене дводневне посјете. Кинески министар спољних послова и државни саветник Ванг Ји, састаће се са америчким изаслаником, наводи Министарство иностраних послова.

Да Веи, помоћник декана Универзитета за међународне односе у Пекингу, рекао је да су извјештаји неких западних медија који доводе у питање протокол о пријему „бесмислена спекулација“ и тврдио је да је избор обалског града Тијенђина умјесто главног града као мјеста састанка у складу са мјерама за спријечавање пандемије.

„Посљедњих мјесеци нисмо имали стране званичнике у посјети Пекингу због контроле Ковида 19 – рекао је Да Веи за ЦГТН.

Рекао је и да је амерички специјални предсједнички изасланик за климу Џон Кери, такође отишао у други град, Шангај, када је раније ове године посјетио Кину и тамо се састао са кинеским званичницима.

Кина је посљедња земља иностране турнеје Шерман, која ју је већ одвела у Јапан, Јужну Кореју и Монголију.

Атмосфера између Кине и САД-а остаје напета уочи посјете. САД су оптужиле Кину за сајбер нападе и санкционисале седам кинеских званичника по питањима везаним за Хонгконг. Кина је најавила да ће наметнути санкције према неколико америчких појединаца и ентитета у знак одмазде.

Амерички званични опис посјете замјенице државног секретара Кини само је подгријао тензије. У саопштењу за медије у сриједу, Нед Прајс, портпарол америчког Стејт департмента, рекао је да су састанци дио текућих напора САД „да се одрже искрене размјене са званичницима Народне Републике Кине (НРК) ради унапређења америчких интереса и вриједности и да се одговорно управља односом“. Шерман ће наставити да разговара са Кином „из позиције снаге“, додао је Прајс.

Као одговор на то, портпарол кинеског министарства иностраних послова Џао Лиђијен оштро је оцијенио изјаву САД-а као арогантну и препотентну.

„Кина ће наставити да износи своје принципе и став у билатералним везама и чврсто бранити суверенитет, безбједност и развојне интересе“, казао је Џао.

Упркос испрекиданим односима, стручњаци су нагласили значај састанка лицем у лице. Џу Фенг, професор међународних односа на Универзитету Нанђинг, рекао је да је највећи изазов са којим се САД и Кина суочавају обнова повјерења и поштовања. Усред ривалства, такође је потребна и очекује се сарадња између двије силе, у распону од климатских промена до регионалне безбједности и стабилности. Међутим, да би се билатералне везе коначно вратиле на прави пут, Џу је рекао да кључно питање лежи у томе шта САД постављају за основне принципе управљања својим односом са Кином.

„На примјер, требало би да престану да иритирају Кину због једне кинеске политике и да зауставе своје интервенције у кинеским унутрашњим пословима, као што су Хонгконг и Синђијанг“, додао је Џу.

Говорећи о трговинском рату између Кине и САД-а, стручњаци су рекли да су трговински рат и пандемија Ковида 19 послали Кину и САД. Билатерални односи су падали и враћање самопоуздања није лако. Али барем лични састанци могу бити добар почетак за рјешавање забринутости и стабилизацију билатералних веза.

Припремила: Ванг Пинг

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here