За 9. јануар заказана је Скупштина акционара Института “Др Симо Милошевић” на којој је на дневном реду усвајање Плана реструктурирања, које је неопходно да би та здравствено рехабилитациона установа добила државну помоћ и избјегла увођење стечаја.
План предвиђа докапитализацију од 64 милиона, приход од продаје дијела зграда Института за 28,2 милиона и кредит који би узела компанија од 14,5 милиона. Тако би био обезбијеђен новац за програм инвестирања од 106,8 милиона еура, који би трајао четири године и након којег би друга фаза достигла ниво од четири звјездице, компанија постала профитабилна и за 30 година би вратила уложени новац.
Да би План био усвојен, али касније и одлуке о докапитализацији и продаји имовине, потребне су двије трећине акционара, што значи да би за План требало да гласа и дио малих акционара.
Предсједник Општине Стеван Катић сматра да је прихватање плана једина опција за спас Института.
– Ја мислим да је тај план урађен доста добро И да би требало да се уђе у његову реализацију. Пролонгирањем доношења тог Плана Институт се враћа поново великој неизвјесности, казао је Катић.
Подсјећа да План реструктурирања предвиђа улагање од 106 милиона еура од којих би држава обезбједила 60 а Институт 40 одсто. Тиме би се Институт ослободио дуга у износу од око 23 милиона и скинула би се хипотека са објеката. Катић сматра да извлачити из контекста продају Прве фазе, није добронамјерно.
-Ако План буде усвојен држава ће уплатити значајна средства Институту већ за 2025. годину па ће Институт измирити све своје обавезе а хипотека ће бити скинута са објеката. У следећој фази Институт може да обезбједи неопходна средства кроз имовину или кроз пословање. Ако узмемо у обзир да је на локацији Дјечијег одељења предвиђена као могућност изградња школе у Игалу и имамо УТ услове, а то је остављено да се размотри као варијанта Б, а тај би објекат коштао око 5 до 6 милиона а који би држава дала Институту за потребе школе, Институт би већ ту учествовао са одређеним средствима. Касније кроз следећу фазу би била планирана продаја солитера. Институт би, с обзиром на све ово али и на основу тога да је утростручена цијена за фондовске пацијенте, могао већ у овој И 2026. години да гарантује за обавезујући дио за испуњавање Плана реструктурирања, казао је Катић.
Сматра да би сви акционари требало да гласају за План јер нема друге могућности да се Институт помјери са мртве тачке.
Власник “Виле Олива” и највећи мањински акционар Жарко Ракчевић (27,44 % акција) је казао да је против оваквог плана јер сматра да није потребна продаја имовине Института као и да су трошкови реконструкције друге фазе прецјењени. Он је рекао И да је већ тражио допуну дневног реда Скупштине акционара са предлогом отворене докапитализације од 23 милиона еура гдје би сви акционари заједно покрили губитке сходно удјелу у власништву акција. Спремни су, како је тада рекао, да као „Виле Олива“ покрију комплетан дуг.
Одбор директора Института је почетком децембра прошле године дао сагласност на План за шта у гласала три представника државног капитала и један малих акционара.