Kantautor i šansonjer Ibrica Jusić vanvremenskim pjesmama oduševio publiku u Parku Boka

Ибрица, наступ у Парку Бока

U okviru Novske novogodišnje fešte u Parku Boke priređeno je još jedno uspješno veče koje je proteklo uz neprevaziđene šansone poznatog eks jugoslovenskog kantautora Ibrice Jusića.

Ibrica se ne odvaja od svoga psa, koji je njegov vjerni pratilac i kakvog ga znamo sa njegovih koncerata koje održao širom regiona i koncertnih dvorana širom svijeta od Sidnejske opere, Karnegi hola u Njujorku do evropskih prestonica.

Ibrahim Ibrica Jusić hrvatski je kantautor šansona i zabavne muzike, bosanskohercegovačkog porijekla iz Mostara. Ibrica je i naš komšija koji je život vezao za Dubrovnik i njegove Skaline. Decenijama je zaštitni znak Dubrovačkih ljetnih igara.

Kako na koncertu reče njegov stari prijatelj i poznavalac muzike Ibrice Jusića, Ognjen Bomoštar, da stara garda ne posustaje, a što je sinoć i bilo uočljivo po publici koja je posvjedočila da poznaje njegovo stvaralaštvo i specifičnost nastupa.

Bomoštar je oduševljen ambijentom u Parku Boka i pohvalio je Opštinu Herceg Novi koja se potrudila da novogodišnjim sadržajima i koncertima ovaj kultni Park oživi. Ibrica će dogodine će proslaviti 60 godina rada koncertom na dubrovačkim Skalinima.

Ibrica Jusić za RTHN otkriva da svoje trajanje na sceni zahvaljuje razmjeni energije sa publikom:

Ibrica Jusić

– Ja tačno u nekim momentima kada pjevam, osjetim tačno kad je publika „pukla“. I tako koliko dajem sa svoje strane, toliko se meni vraća. Poslije koncerta ću se vratiti u svoj Dubrovnik. Ostvarili su se moji snovi na profesionalnom planu. Kada sam 1974. godine u Parizu gledao na tv otvaranje Sidnejske opere i rekao sam šta bi dao da ovdje za zapjevam. Za godinu sam dobio poziv za koncerte u Sidnejskoj operi i Novom Zelandu. Nastupao sam i u Karnegi holu u Njujorku. Za mene amanet znači ostavština, nasljeđe, a ja se borim da me se ljudi sjećaju. To je jedna predivna ljudska osobina, pamćenje ili sjećanje…Ovo čime se ja bavim je to je poziv, nije zanimanje.

U Herceg Novom me je dočekalo prijateljstvo, imao sam lijepi doček centra za kulturu,  imali smo danas i feštu, lijepo druženje, a to je zalog za budućnost. Ovo je moj peti pas i zove se Simba, treba s njima znati.

Pripadam generaciji koja je živila za glazbu a ovi danas od glazbe, to je razlika. Dragi Bog mi je dao skaline na Stradunu, dogodine ću proslaviti 60 godina na njima…Čuvajte se ljudi, poručio je Jusić Novljanima.

Ibrica je pjevao svoje, italijanske, francuske i druge pjesme poznatih šansonjera.  Diskografsku slavu širom Jugoslavije.   poput: „Mačka“, „Dobro jutro, Margareta“, „Ponoć“, „Jubi san vašu ćer“, ali i komponovanjem na stihove Bertolta Brehta, Paljetka, Miroslav Antića, Britvića i drugih.Njegove antologijske pjesme su poput: „Šalom Sarah“, „U svakom slučaju te volim“, „Na Stradunu“ i druge.

Pero Gotovac, poznati hrvatski kompozitor i dirigent, napisao je  za njega  popratni tekst „Nakon trideset godina“ za jubilarno izdanje „Retrospektive“ sa najboljim pjesmama Ibrice Jusića:

Šansonjer Ibrica Jusić, čarobnjak pjevanog stiha, danas već iskustvom sazreli umjetnik ispečena estradnog zanata, ispunio je decenije burnog puta po daskama scena širom svijeta. Snimio je  modernim aranžmanima čitav niz najljepših  sevdalinki.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here