Камерни хор “Musica Viva” из Словеније лауреат 9. Фестивала хорова Херцег Нови

Након четвородневног дружења, радионица, ревијалног и такмичарског програма, синоћ је свечаном додјелом награда у фоајеу дворане “Парк” завршен 9. Међународни фестивал хорова Херцег Нови. Овогодишња манифестација, у организацији Црногорске хорске асоцијације, окупила је 24 хора из 12 држава, који су се такмичили у четири категорије, а оцјењивали су их члан Управног одбора Европске хорске асоцијације, виолиниста и диригент Јерон Бејкерс из Белгије, који је био предсједник жирија, др Милена Ињац, диригент, редовни професор и декан Факултета уметности у Нишу и диригент Јасенка Остојић, редовни професор на Музичкој академији Свеучилишта у Загребу.

Златну диплому у Б категорији омладинских хорова, са 95 поена освојио је Дјевојачки хор ”Аурин” из Кечкемета у Мађарској, чији је диригент Ласло Дурањик.

Дјевојачки хор „Аурин“

У Д категорији духовне музике бронзану диплому са 77 поена освојио је хор КУД-а “Стив Наумов” из Битоле, Сјеверна Македонија, којим диригује Љиљана Трајковска Димевски. Жири је у овој категорији додијелио три сребрне дипломе: Мушком хору “Првог певачког друштва 1905” из Шапца којим диригује Немања Петровић (82 поена), Вокалној групи “Mezzo” из Новог Места у Словенији чији је диригент Барбара Лотрич (87 поена) и Хору Културног центра Кикинда “Attendite!” под диригентском палицом Биљане Јеремић (88 поена). У овој категорији је златну диплому са 96 поена освојио је Академски хор Петрозаводског државног Универзитета из Русије којим диригује Николај Маташин.

Академски хор Петрозаводског државног Универзитета

У Ц 1 категорији – женски и мушки ансамбли жири је такође додијелио три сребрне диплома: Вокалном ансамблу “Анима” из Будве којим диригује Ирина Жданова (81 поен), Градском хору “Лира” из Градишке у Босни и Херцеговини чији је диригент Миња Шукало (87 поена) и мушком хору Вокалне групе “Либеро” из Лесковца са диригентом Мирољубом Цветковићем (88 поена). Златну диплому у овој категорији је са 90 поена освојила Вокална група “Mezzo” из Новог Места у Словенији, којом диригује Барбара Лотрич.

Вокална група „Mezzo“

У Ц 2 категорији мјешовитих хорова бронзана диплома је са 78 поена припала Мјешовитом хору “Захумље” из Никшића чији је диригент Валентина Топаловић Јаредић, а сребрне дипломе су освојили Мјешовити хор “Зима” из  Бара којим диригује Варвара Лојко (80 поена) и Хор Културног центра из Кикинде “Attendite!” (84 поена). У овој категорији су додијељене три златне дипломе: Хору Универзитета у Шћећину из Пољске чији је диригент Ана Тарновска (90 поена), Академском хору Петрозаводског државног Универзитета из Русије (91 поен) и Камерном хору “Musica Viva” из Толмина у Словенији којим диригује Ерика Бизјак, са чак 98 поена.

Камерни хор „Viva Musica“

Жири овогодишњег фестивала додијелио је и три специјалне награде.

-За извођење дјела старих мајстора специјалну награду је добио Камерни хору “Musica Viva“ за композицију “Sicut Cervus” Ђованија Пјерлуиђија да Палестине, за најбоље извођење духовне музике Академски хор Петрозаводског државног Универзитета за “Воскрсеније  Христово” Павела Чеснокова, чији је диригент Николај Маташин добио специјалну награду као најбољи диригент.

Лауреат и симболичну награду у износу од 500 еура добио је словеначки Камерни хор “Musica Viva” из Томлина са 98 поена. Диригент фестивалског побједника, Ерика Бизјак за РТХН каже да овакви фестивали повезују хорове, те да ће вјероватно доћи и следеће године.

-Радовали смо се што долазимо у овај диван крај, први пут смо ту и заиста смо врло задовољни што смо доживљели успјех, који је још један лијеп корак на нашем путу. Постојимо од 2006. године и имамо 30 чланова. На такмичењу смо се представили различитим комадима из разних музичких периода. Први је био Палестринин “Сицут цервус” за који смо добили специјалну награду, а изводили смо и дјела наших словеначких композитора и једног скандинавског аутора. Овакви фестивали су увијек добри, они нас повезују. Овдје су људи веома пријатни, јако смо задовољни и вјерујем да ћемо опет доћи.

Свака одлука жирија је поздрављена бурним аплаузом, а члан жирија Јасенка Остојић вјерује да ће сви учесници отићи  из Херцег Новог са јако лијепим успоменама.

-Град је ових дана био пун музике, било ми је изузетно драго сарађивати са свима овдје, чланови жирија су заиста квалитетно одрадили свој посао и мислим да је то препознато, управо са тим аплаузима и тиме што су сви који су учествовали разумијели да су награде објективно додијељене. То је јако важно јер ће их такав приступ поново вратити у Херцег Нови идуће године. Такође је важно што се број земаља учесница стално повећава, што је све више хорова из Црне Горе, што град заправо дише са фестивалом и што се он догађа не само у неким просторима, него и на улицама. Чак ни киша није омела наше пјеваче, чим је мало престала одмах је кренула музика, почели су плесати и пјевати и то се пренијело на све становнике овог предивног града који су се одмах са тим саживјели. Мислим да је то најљепша порука – да је Херцег Нови град културе. Многе институције овдје помажу организаторки Надин Караџић, а она заиста чини чуда да овај град заиста живи и да постаје у овом тренутку једна звјездица међу свим градовима који се баве хорском музиком. Није то једноставно, није лако привући ове људе који су могли отићи било гдје у цијеломе свијету, а одабрали су Херцег Нови, поручила је Остојић.

Најважније што су сви учесници задовољни и добар одјек у граду, каже Надa Караџић, оснивач и директор фестивала, који је знатно допринјео афирмацији хорског пјевања у Црној Гори.

-Данас смо успјели и поред кише извести тај ревијални дио испод Сат куле, јер нам је био циљ да окупимо у суботу наше грађане и хорове који су дошли из разних крајева Европе, региона и Црне Горе. С обзиром на то да у Црној Гори хорско пјевање није нарочито развијено, ја сам одушевљена што је у Херцег Новом почео да ради градски хор, са којим је почео да ради врхунски диригент Огњен Бомоштар и мислим да ће то добити свој значај наступом следеће године на овом фестивалу. Овај фестивал је покренуо доста тога, има неких дешавања и на Цетињу и у Бару, што је за похвалу. Неки хорови су дошли први пут на ово такмичење, и веома је битно што су учествовали и видјели колико значи овај фестивал за развој хорске музике у Црној Гори. Идуће године за јубиларни 10. фестивал очекујем још већу подршку и државе и општине. Самим тим што смо већ ступили на ту европску мапу, треба да идемо и ка свјетској мапи и да Херцег Нови, поред осталих фестивала, буде препознат и по овом фестивалу, сматра Караџић.

Поред награђених, на 9. Међународном фестивалу хорова у Херцег Новом су још учествовали: Мјешовити хор ,,Проф. Васил Арнаудов” – Русе из Бугарске, Тракијски хор Музеја Нове Орестијаде и Мјешовити полифони хор „Лигеиа“ из  Грчке, Женски вокални ансамбл „Либеро” из Босне и Херцеговине, ХПД „Матија Петар Катанчић” из Хрватске,  затим из Србије: Градски хор Бечеј, Хор “Чаробна нота” из Ниша, Женски хор „Новосадске шмизле“, Хор Удружења ,,Сениори“, Женска певачка група “Искре” и Поп хор „Радио” – сви из Новог Сада, као и КИЦ поп хор из Подгорице.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here