У фокусу посљедњег панела првог дана Конференције о економији Привредне коморе Црне Горе било је обезбјеђивање радне снаге, односно како се суочити са њеним недостатком.
Према ријечима модераторке панела Antje Müller, German Eastern Business Association, ријеч је о једној од најважнијих тема у пословној заједници.
– Наш фокус данас неће бити само на разлозима који су довели до ове ситуације, већ на могућим рјешењима и томе шта се може предузети како бисмо овај проблем превазишли. Анализа узрока и стања свакако је значајна, али циљ нашег панела је да се усредсредимо на проналажење конкретних рјешења – поручила је она.
Snježana Köpruner, извршна директорица фабрике машинских елемената GS-TMT, БиХ сматра да постоје два кључна разлога за тренутни проблем недостатка радне снаге.
– Први је недостатак довољно добро плаћених радних мјеста за наше грађане, а други разлог лежи у томе што наши медији константно преносе негативне вијести о стању у земљи. То ствара перцепцију да овдје нема перспективе, због чега млади не желе провести свој живот у земљи у којој не виде будућност, нити визију за останак себе и своје дјеце – поручила је она.
Према њеним ријечима, компанија GS-TMT посебну пажњу посвећује развоју програма сталне едукације и стручном образовању, бори се за права радника у БиХ, те унапређење малих и средњих предузећа. Нагласила је од власти добијају слабу подршку, због великих разлика у образовном систему кантона, што, како наводи, ову борбу чини немогућом.
– Ипак, не одустајем и тражим начине да боље оспособимо младе људе. У оквиру пројекта ГИЗ-а бавили смо се стручним образовањем, те смо до сада у нашој фабрици обучили 267 ученика, од којих је само прошле године било 67. То за нас представља најважнији извор квалификоване радне снаге – истакла је Копрунер.
Philipp Koronowski, извршни директор компаније Vega Solar sh.p.kиз Тиране, истакао је да су миграције један од фактора који доприносе недостатку радне снаге у Албанији, али и то што се млади све више опредјељују за административне послове.
– Наше тржиште је за шест година, колико постоји наша компанија, порасло 30 пута, те сада запошљавамо 200 људи. Ипак, у Албанији немате искусне стручњаке за соларну енергију. Млада генерација се оријентише на факултетско образовање прије него на послове механичара – казао је он.
Короноwски истиче да захваљујући квалитетним радним условима успијевају да привуку квалификовану радну снагу.
– Имамо добру позицију у региону и осим Албаније обављамо пројекте и у Њемачкој и Италији, па је нашим запосленима подстицај што могу да стекну и међународно искуство. Зарада је такође подстицајна. Наши физички радници зарађују 30 до 40 посто више него што би код конкуренције. Имамо добро кадровско одјељење које је стално у контакту са запосленима и са њима комуницира о свим проблемима. Осим тога, много полажемо у заштиту на раду. Тако привлачимо квалификоване стручњаке и успијевамо да их задржимо – казао је он.
Dejan Chupovski, програм менаџер, дуално образовање, Делегација German Industry and Commerce у Скопљу, казао је да, поред већ наведених разлога за недостатак радне снаге, он види и застарио образовни систем, те програме који не образују недостајућу радну снагу за тржиште рада.
– Сјеверна Македонија, да би превазишла овај проблем, усвојила је њемачки систем дуалног образовања и ту нема Copy/Pasteрјешења. Тренутно имамо 15 партнерских компанија у којима се спроводи дуално образовање које представља један од ефикасних начина за рјешавање овог проблема. Заједно с њима примјењујемо приступ “рад са дна ка врху”. Њемачка Привредна комора такође обезбеђује, у партнерству са државним органима, увођење квалитетних образовних програма, попут “Техничара у мехатроници” који је јако популаран, а у посебном фокусу нам је и повећање практичне обуке – рекао је Chupovski.
Према његовим ријечима, у протеклих 15 година бројни инвеститори су дошли у Сјеверну Македонију, посебно из Њемачке, који су запослили и по пет-шест хиљада радника.