Конференцијa JУКОМАТ у хотелу Сан ризорт на Топлој која траје до 3. септембра окупила је најеминетније научнике из цијелог свијета. Овај реномирани скуп организује Друштво за истраживање материјала Србије и уважени професор и научни савјетник у пензији до прије двије године и становник нашег града др Драган Ускоковић из Београда. Због епидемиолошких прописа долазак у Херцег Нови отказали су Стенли Витингам добитник Нобелове награде 2019. годину за хемију за литијум –јонске батерије и Андреј Гејм добитник Нобелове награде за физику 2010. због револуционарних експеримената са дводимензионалним материјалом графеном.
У досадашњем току конференције велико интересовање су изазвала предавања прошлогодишњег и овогодишњег добитника Велике награде за трајан и изванредан допринос у области нових материјала и нанотехнологија Роберта Синцлаира и Јурија Гоготсија.
-Ниједно до сада организовање наше Конфереције није било праћено са толиком неизвесношћу као организација овогодишњег скупа. Неки од нас се сећају треће ЈУКОМАТ конференције, непосредно након НАТО бомбардовања, која је одржана са само једним иностраним учесником: Ђовани Батистоном, из ЦНРС, Падова, Италија, који је непосредно по доласку изјавио „Ја сам обећао да ћу доћи и да ћу одржати предавање на конференцији и ја сам дошао“. Никоме од нас није било јасно како је успео да дође упркос непостојању дипломатских односа са свим НАТО земљама. Прошле године, први пут није одржана конференција и отказана је непосредно уочи њеног почетка, када се видјело да би њено одржавање био огроман ризик за све учеснике, казао је за наш портал др Драган Ускоковић.
Када смо током јуна и јула ове године дошли до стоте пријаве, схватили смо да су се створили услови за организовање конференције:
-Због ситуације која се доста погоршала у целом свијету последњих дана и ограничености путовања, доста ученика није присутно на конференцији, али су имали он лајн предавања. Многи су одложили предавања за наредну годину. Неки су послали презентације које су и представљене на Конференцији, а биће и на сајту Друштва за истраживање материјала, истиче Ускоковић.
Од 120 аутора највише је из Србије, скоро 30%,а затим из Чешке, Словеније, Пољске и Русије 40%, а остали су из десетак других земаља, са не више од 3-4 учесника. Корона је измијенила састав учесника, тако да сада имамо сасвим другачију структуру у односу на раније године, када су доминирали учесници из САД и Кореје, Тајвана и са далеког Истока, додаје Ускоковић.
-Највећа посластица требала су бити предавања два Нобеловца Стенлига Витингама о огромном значају и перспективама литијум јонских батерија и Андреј Гејма о новинама код угљеничних структура. Нажалост због епидемиолошких мјера нису стигли, казао је Ускоковић.
Овогодишњи добитника Велике награде Друштва за истраживање материјала Србије је професор Иури Гоготси директор Института за Нанотехнологије Дрексел Универзитета из Филаделфије. Награда му се уручује за огроман допринос у области неоксидних материјала са специјалним нагласком на МАXене фамилију дводимензионалних металних карбида и карбонитрида и дугогодишњу успешну сарадњу са нашим члановима Друштва за истраживање материјала и Међународног Института за науку о синтеровању, појаснио је Ускоковић.
Једна од врло значајних активности нашег Друштва од самог почетка је награђивање младих истраживача учесника Конференције за најбоља остварења.
-Од ове године Друштво за истраживање материјала Сингапура, као једно од најактивнијих друштава из наше области, које је у следећих пет година седиште Канцеларије Уније Друштава за истраживање материјала (ИУМРС), придружило нам се у финансијском дијелу ових награда. Јучерашњи дан наше Конференције је цио посвећен овој активности. Двадесетак младих људи такмичило се за најбоље усмено и постер излагање И у једном и у другом случају изабрана су пет најбољих. Њихова имена биће саопштена у петак на затварању конференције, а диплома и финансијски дио награде, биће им уручени на Отварању следеће конференције, 29. августа следеће године, информисао је др Усковић.
Ускоковић је захвалио и домаћина конференције хотелу Сан Ризорт
-Овај део Херцег Новог зове се Топла и овде су се образовали и стварали најумнији људи ових простора. Наш познати пјесник и државник владика Петар други Петровић Његош је стицао основно образовање у једној малој кућици поред цркава Светог Ђорђа и Светог Спаса, док је непосредно са друге стране једини наш Нобеловац Иво Андрић становао и стварао. Наши домаћини из овог хотела чувају и његују успомене на њих и то време, прије свега кроз наше конференције које се овде традиционално одржавају више од педесет година. Бројни су примјери њиховог крајње добронамерног односа, али је свакако традиционални коктел понедељком увече на дан отварања конференције, сваки пут догађај за памћење, закључио је Ускоковић.