Нови систем утврђивања инвалидности који подразумијева успостављање јединственог тијела – завода за утврђивање инвалидитета, као и јединствену методологију утврђивања инвалидности која ће замијенити постојећи и превазиђени доминантно медицински модел биће ускоро успостављен у Црној Гори.
На овај начин особе са инвалидитетом оствариваће права на праведнији и једноставнији начин, поручено је на представљању пројекта „Реформа система утврђивања инвалидитета“.
Како је саопштено из Министарства финансија и социјалног старања, сва права по основу инвалидитета за више од 50.000 грађана и њихових породица директно зависе од модела система утврђивања инвалидности. Реформом овог система, која обухвата шест ресора (социјалну заштиту, запошљавање, пензијско-инвалидску и борачку заштиту, образовање и здравство), између осталог, предвиђено је и укидање око 30 постојећих комисија и оснивање јединственог тијела за вјештачење инвалидности на основу нове, јединствене, националне методологије за све ресоре.
Конференцијом под називом „Реформа система утврђивања инвалидитета – Препознај моје могућности“ обиљежен је почетак трогодишњег пројекта који, уз финансијску подршку Европске уније од милион еура, спроводи УНДП, у партнерству са организацијама цивилног друштва које представљају лица са инвалидитетом, надлежним министарствима и државним институцијама.
Познато је да данас особа која жели да оствари права на основу инвалидности, може проћи четири и више различитих процеса/процедура вјештачења.
Државни секретар у Министарству финансија и социјалног старања Јанко Одовић, истакао је да је пројекат дио економских реформи Владе Црне Горе за период 2021-2023, што јасно указује на његов значај и посвећеност Владе Црне Горе питању унапређења права људи са инвалидитетом.
– Свједоци смо са колико се баријера ова лица суочавају, посебно имајући у виду да постоји чак 30 комисија за вјештачење инвалидитета, а да на крају ипак не постоји јединствен став у процјени степена инвалидитета. Организације особа са инвалидитетом ће између осталог, бити носиоци кампање за промоцију реформе система, а прије свега промоцију новог приступа утврђивању инвалидитета – поручио је Одовић.
Шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа, сматра да се особе с инвалидитетом свакодневно суочавају са великим бројем изазова.
– Добијање подршке од државе не би требало да буде још једна препрека у њиховим животима. Зато систем мора постати бољи, ефикаснији, транспарентнији и правичнији. Због тога данас покрећемо овај пројекат. Предстоји нам пуно посла у овој области, али вјерујем да дугогодишњу ситуацију сегрегације и искључености заједно можемо претворити у позитивну визију живота у заједници која омогућава једнакост – поручила је она.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори Даниела Гашпарикова, сматра да не треба потцијенити значај пројекта за читаво црногорско друштво, иако је првенствено усмјерен на особе са инвалидитетом.
– Црногорско друштво ће ићи напријед само уз дугорочну инклузију особа са инвалидитетом и стварање услова који ц́е им омогућити да вјештине и способности примијене и имају своју улогу у друштвеном напретку. Реформа треба да им донесе боље могућности за остваривање права из свих аспеката живота – од права на образовање, на приступ здравственој заштити, на бављење политиком, спортом, до права на запослење – поручила је Гашпарикова.
Драган Тепавчевић је, као социјални радник и особа са инвалидитетом, свјестан колико је систем неприлагођен особама са инвалидитетом.
– За све што сам радио у животу морао сам да прођем неку комисију. Када сам био дијете морао сам да прођем комисију да бих ишао школу, па још једну да бих прешао у Завод за школовање и професионалну рехабилитацију. Да остварим друга права морао сам два пута проћи и социо-љекарске комисије. Да се запослим, поново на комисије – Завода за запошљавање и Фонда ПИО. Прошао сам шест комисија које свака на свој начин утврђују инвалидитет за различите ствари, по различитим критеријумима – рекао је он.
Тепавчевић се нада и да ће комплексна реформа предвиђена пројектом живот особа са инвалидитетом и њихових породица учинити једноставнијим.