Измјенама Закона о раду брже до сталног запослења

Скупштина Црне Горе једногласно је усвојила измјене Закона о раду, којима је ограничено максимално трајање рада на одређено вријеме на 24 мјесеца, умјесто 36 мјесеци колико је предвиђао досадашњи закон. Измјене Закона о раду иницирала је Социјалистичка народна партија, чији посланици су предложили и два амандмана од укупно четири која су усвојена.

Из те партије су поручили да овим предлогом само враћају законско рјешење које је важило до 2019. године, те да им је циљ да запослени у Црној Гори имају већу сигурност при запошљавању. Посланик СНП Богдан Божовић, за Радио телевизију Херцег Нови образложио је усвојене амандмане, од којих су два техничке природе а које су предложили законодавни и одбор за здравство.

-Што се тиче амандмана које је предложила колегиница Слађана Калуђеровић, први се односи на период прекида уговора до 70 дана. Ми смо у оригиналном тексту ставили 60 дана али смо повећали на 70 из разлога, односно због потреба, прије свега људи који раде у просвети. Они праве мало дужу паузу током љета и да им се то не би рачунало као прекид, казао је Божовић.

Други амандман, каже Божовић, био је мотивисан интересима послодаваца:

-Предложили смо, у договору са свим осталим партијама које су подржале измјене закона, за сваког запосленог који има уговор на одређено дуже од годину у тренутку усвајања закона, важиће старо законско рјешење. Ко има уговор на одређени временски период а ако је краћи од годину дана у тренутку усвајања закона, онда важи ново законско рјешење. То смо морали да урадимо како би избјегли да послодавци дају запосленима отказ након двије године, и да не буде да из најбоље намјере добијемо негативне ефекте, образложио је Божовић.

Из Црногорског удружења послодаваца саопштили су данас да је усвајање измјена Закона о раду без консултација и разговора са представницима послодаваца грубо кршење принципа социјалног дијалога.

– Једностране измјене које нијесу плод договора, а озбиљно задиру у права послодаваца могу се само негативно одразити како на пословни амбијент тако и на достигнути ниво повјерења. Закон о раду је потребно мијењати, али уз дијалог и уважавање искустава, ставова и мишљења послодаваца, поручили су у саопштењу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here