Izložba pod nazivom „Gde su nestali zduhaći?“ Dragana Cicvarića, kustosa Muzeja na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno biće otvorena u Gradskom muzeju Mirko Komnenović sutra (1. jun) u 20:00 sati.
Prema riječima autora u Srbiji, Crnoj Gori i Hercegovini bilo je zastupljeno vjerovanje da postoje naročiti ljudi koji su u stanju da zaštite svoje imanje, selo ili regiju od destruktivnog dejstva vremenskih nepogoda.
-Njihova osnovna funkcija bila je zaštita seoskog atara, ponekad i šireg područja od gradonosnih oblaka, oluje, poplave ili suše. Na taj način on je obezbjeđivao bogatu letinu, a samim tim i egzistenciju svojih suseljana. Pojedinci, većinom odrasli muškarci, bili su poznati kao zduhaći, zduhači, zduvaći, stuhači, zduhe, zduve, vetrovnjaci, vjetrene vojvode ili gradobranitelji, navodi Cicvarić.
Mogao je, kako kaže, to biti sukob dva zduhaća, ali isto tako i rat između zduhaćkih vojski koji se vodio na prostranoj teritoriji.
-Pobjednici bitke tjeraju oblake i grad iz svoje oblasti u neku drugu, i na taj način spašavaju selo i letinu od propasti. Borbe među zduhaćima se vode na visovima, planinama, morskim obalama, u određeno doba godine i dana, kada duvaju jaki vjetrovi početkom proljeća ili za vrijeme dugih jesenjih noći. Ove borbe izazivaju strašne i snažne vjetrove i vihore sa prašinom, uništavaju letinu, ruše kuće, mogu čak i ubiti čovjeka koji bi se našao u središtu bitke. Zduhać se ne postaje, već se rađa. Zduhaći su mogli biti odrasli muškarci, u rjetkim slučajevima žene ili djeca. Vjerovalo se da i životinje mogu imati zduhaćke osobine. Tako izložba „Gde su nestali zduhaći?“ predstavlja ovaj fenomen iz srpske tradicijske kulture, objašnjava Cicvarić.
Izložba je plod međunarodne saradnje između Muzeja na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno i Javne ustanove „Gradski muzej Mirko Komnenović i galerija Josip Bepo Benković“. Autor ilustracija i dizajn kataloga radila je Tijana Jevtić iz Užica.
Izložba će biti otvorena do 20. juna.