Црна Гора је земља са високом заступљеношћу обољелих од дијабетеса, чији број константно расте. Прошле године их је регистровано 27 677, а процјена је да је још толико одраслих особа има недијагностификовану шећерну болест, саопштили су из Института за јавно здравље поводом 14. новембра, Свјетског дана борбе против дијабетеса.
-Породичне и културолошке навике у исхрани и физичкој (не) активности у синергији са свакодневним животним стресом, поготово урбаних средина препознати су као генератори поремећаја метаболизма глукозе и драматичног пораста обољелих од дијабетеса типа 2, и у нашој земљи. Црна Гора је посљедњих деценија суочена са старењем становништва, порастом гојазности у цјелокупној популацији и интезивном урбанизацијом, што указује на присуство значајног ризика за све већи раст броја особа са неким од поремећаја метаболизма глукозе, као што су предијабетес, дијабетес и труднички дијабетес.
Црна Гора је земља са високом заступљеношћу обољелих од дијабетеса са јасном тенденцијом пораста броја обољелих.
-Број осигураника у Црној Гори, који су се годишње лијечили од дијабетеса код изабраних доктора је порастао за 19% у последњих 10 година, од 23 331 обољелог у 2013. години на 27 677 обољелих прошле, 2023. године. Од имплементације електронског система вођења здравствене документације 2010. године, уочено је да се одређен број особа са дијагностикованим дијабетесом јавља код изабраних доктора са паузама већим и од године дана, што има утицај на остваривање терапијских циљева и здравствене политике у лијечењу обољелих са дијагностикованим дијабетесом.
Процјене Интернационалне дијабетолошке федерације (IDF Diabetes Atlas 2021-10th edition; www.diabetesatlas.org) у да у Црној Гори око 21 600 одраслих особа (старости: 20-79 година) има недијагностиковану шећерну болест. Стога, може се процијенити да у Црној Гори тренутно око 50 000 особа старијих од 20 година живи са дијабетесом, односно да је национална преваленца дијабетеса око 10,7 %. Такође, процјене IDF-а (The IDF Diabetes Atlas, 8th Edition) указују да тренд раста преваленце дијабетеса у Црној Гори може премашити 14 % до 2045. године.
Популациони Регистар шећерне болести у Црној Гори функционише од 2013. године.
-Основни и једини извор података је ручно попуњена пријава (електронски и папирни формат) ординариуса који поставља дијагнозу (пасиван надзор над дијабетесом). Захваљујући пуној посвећености доктора медицине домова здравља на сегменту надзора и превенције поремећаја метаболизма глукозе у Црној Гори, данас можемо говорити да Црногорски Регистар шећерне болести постиже обухват око 90 % свих лијечених од шећерне болести са просјечном попуњеношћу података у пријавама преко 70 %. Имајући у виду да се обухват обољелих од дијабетеса у регистрима европских земаља креће у распону 20-100 % свих обољелих, прикупљени подаци црногорског Регистра шећерне болести пружају задовољавајућу базу података за преко 30 000 пацијената.
Генетска предиспозиција и стил живота синергистички доприносе појави дијабетеса мелитуса код свих узраста. Млади у Црној Гори првенствено оболијевају од дијабетеса типа 1, рјеђе од дијабетеса типа 2, а биљежи се и гестацијски дијабетес. У старосној дистрибуцији младих обољелих од дијабетеса током посљедњих пет година уочава се континуирани годишњи пораст броја обољелих узраста 14 – 19 година, док је број обољелих млађих од 14 година (дјеца) у истом периоду већи и флуктуира између 186 и 203 обољела, али без уочљивог тренда раста.
Најзаступљенији тип дијабетеса код одраслих особа је тип 2. Међутим, посљедњих година није ријеткост оболијевање од овог типа дијабетеса и код млађих од 19 година у Црној Гори, као и све већи број гојазне дјеце до 14 година и младих. Анализе података Регистра шећерне болести скрећу пажњу да 80 % обољелих са дијагностикованим дијабетесом има тип 2 дијабетеса, такође 80 % има повећану тјелесну масу док је 40 % физички неактивно. Ови подаци указују на величину изазова цјелокупног црногорског друштва кад размишљамо о превенцији поремећаја метаболизма глукозе.
Модификација животног стила је моћна јавноздравствена сила којом је могуће превенирати појаву предијабетеса и дијабетеса типа 2 и постићи успјех у превенцији, лијечењу и појави ремисије у појединим случајевима оболијевања. Ревитализацијом постојећих популационих савјетовалишта домова здравља са тимом доктора, сестара, нутрициониста, психолога, физиотерапеута било би могуће успјешно спроводити превентивне мјере усмјерене на цјелокупно становништво, поручују из Институтаза јавно здравље Црне Горе.