ИЗБОРНА СКУПШТИНА ПЕНЗИОНЕРА ХН: ЕФИКАСНИЈЕ РЈЕШАВАЊЕ ЖИВОТНИХ ПИТАЊА

Већином гласова на редовној Изборној скупштини Удружења пензионера Херцег Новог, поново је  за предсједника Удружења изабран  Александар Ацо Радуловић. Бранко Вешовић из Подорице је предложен за предсједника Савеза удружења пензионера Црне Горе под условом да има и противкандидата, а у противном херцегновско Удружење неће гласати за његов избор.  Изборна скупштина Савеза удружења пензионера Црне Горе заказана је за 26. мај.

Потпредсједници Скупштине су Вида Радовић и Јовица Аврамовић. Изабрано је 11 чланова Управног одбора: Јовица Аврамовић  (Мељине), Фуад Агић из Игала, Сенка Бабовић из Каменара, Маринко Боснић из Баошића, Томо Јанчић из Херцег Новог, Милорад Мрачевић из Суторине, Вида Радовић из Бијеле, Алекса Радуловић по функцији, Бранко Томановић из Ђеновића , Глиго Вавић ( загорска  села ) и Радомир Војновић из Кумбора. Остављена је могућност да се у Управни одбор укључе и представници мјесних удружења Топле и Луштице.

За представнике Управног одбора Удружења пензионера Црне Горе су Фуад Агић и Александар Радуловић, по функцији – одлука је Изборне скупштине Удружења пензионера Херцег Новог, која је данас одржана у Игалу.

Кандидат за предсједника Ђорђије Радовић истакао је да пензионери јесу у трећем животном добу, али да не смију бити отписани и на маргинама друштвених дешавања.

У току Изборне скупштине чули су се предлози да се уведе празна столица пензионера у локалном и републичком парламенту.

На скупштини је присуствовала као гост потпредсједница Општине Херцег Нови Весна Самарџић, која је дала пуну подршку новом руководству , најавивши да ће у току ове седмице са представницима пензионера изаћи на терен у Бијелој, ради одређивања локације за изградњу стамбене зграде за пензионере Херцег Новог, на коју се чека више о три деценије.

– Рад ове скупштине је показао да руководство пензионера Херцег Новог води рачуна о сваком свом члану. Досадашњим радним обавезама моји сарадници и ја, покушали смо да изађемо у сусрет у рјешавању бројних проблема. Један од највећих је рјешавање стамбеног питања пензионера који немају свој кров над главом. Активности свих нас да смо на путу да почнемо рјешавање и тог проблема. Назире се могућност за једну локацију у Бијелој. У току ове седмице ћемо ми из Општине и представници пензионера видјети гдје се та локација налази, колика је површина и како пронаћи модел изградње тог толико чеканог објекта за пензионере бескућнике. Мислим да је то прихватљиво а по нашем предлогу сједиште Удружења пензионера ХН било би у тој згради. Ми из Општине у протеклом периоду изнашли смо средства за 100 претплатних карата за пензионере у градском саобраћају а Општина финансира и геронто-домаћице. Сви пензионери могу да нам се обрате у рјешавању њиховох проблема, казала је у поздравној ријечи Весна Самарџић.

– Основна дјелатност  Удружења у овом мандату, као и у будућим је рад на заштити социјалног статуса и стандарда пензионера то јест повећања пензија, поступка обрачуна пензија, расподјела социјално хуманитарне помоћи, рјешавање стамбених питања, побољшање здраствене заштите, расподјеле зимнице, коришћења одмаралишта и друго. Једно од важних питања јесте и статус Опште болнице Мељине, казао је предсједник Радуловић.

Удружење пензионера Херцег Нови је после завршених изборних активности у 13 мјесних удружења у складу и са препорукама здраштвене заштите одржало и главну годишњу Скупштину која је овог пута била изборна. Одржавање скупштина мјесних удружења разликовале су се од свих досадашњих, али успјешно су обављене, коректно и на вријеме. Тако је сједница Изборне скупштине одржана данас у складу са мјерама здраствене заштите, али са довољним бројем присутних чланова за пуноправо одлучивање. Прије почетка рада сједнице минутом ћутања је одата пошта преминулим пензионерима Херцег Новог и Црне Горе.

Сједницу је отворио и њоме руководио предсједник Удружења Херцег Нови, Александар-Ацо Радуловић, предложио дневни ред, а затим и поднио Извјештај о раду Удружења за период од 2017. до 2020. годину.

 – Удружење  пензионера Херцег Нови према извјештају Фонда ПИО Црне Горе са краја  прошле године броји 6.882 пензионера (4.701 старосна, 853 инвалидских и 1325 породичних пензија). Чланарину плаћа 5.680. Структура пензија: 560 лица примају пензију у висини до 145,77 еура, 601 лице прима износ од 145  до 179 еура. Пензију од 179 до 283,80 прима 1.881 лице. Од 283,81 до 500 еура прима 2.568 лица, од 501 еура  до лимита од 1.063,85 прима 813 лица и преко лимита по старим прописима девет лица. Просјек пензија у Херцег Новом је 309,53 еура, казао је Радуловић.

Он је додао да 1.161 пензионер прима пензију испод минимума животне егзистенције од 179,15 еура а да укупно 3.042 пензионера примају пензију испод 283,80 еура што показује да половина наших пензионера живи у стању биједе или једва преживљава.  

– У цијелом свом раду ја и моји сарадници упозравали смо и Удружење пензионера Црне Горе и надлежне власти у општини и на државном нивоу и поред минималних  повећања пензија због повећања ПДВ повећавања цијене  електричне енергије, горива, хране одјеће и комуналија те да ће се то највише одразити по џепу пензионера. То показује да је пад стандарда пензионера очит. У 2019. години није било  повећања пензија већ усклађивање од 2% и то усклађивање је било више него понижавајуће. Због неефикасности државних органа промашених, погрешних и нелегалних приватизација, малверзација  слабих наплата доприноса за пензијско и здраствено осигурање, као и наплате пореза на добит и других финасијских промашаја и малверзација, Фонд ПИО Црне Горе треба да због ових проблема тражи начине наплате наведених обавеза. Ми смо захвални за редовност пензија и издвајања дијела средстава за пензије из буџета Владе Црне Горе али треба рећи да усклађивање пензија и садашњи обрачун Швајцарском методом је дијелом неповољан све док се не достигне обрачун од 66% основице. Пензије су стечено право и допринос пензионера за стварање ове заједнице у којој већина живи је велики, и отуд обавеза државе да испуни своје обавезе према њима. Пензионери су свјесни економског стања у Црној Гори како због пандемије KОВИДА 19 и настале екомске кризе,због чега су  они потпуно свјесни и сагласно трпе и сносе настале економске тешкоће заједно са  државом  Црном Гором, уз разумјевање насталих проблема, казао је у свом извјештају Радуловић.

У расправи Фуад Агић, је казао да рањивој категорији пензионера са најмањим примањима требало би да се додјели  помоћ од Владе Црне Горе да би могли преживјети. Сва мјесна удружења на нивоу Општина посједује податке који су то пензионери којима је потребна помоћ. Он је затражио од општиних власти да се што прије ријеши статус Клуба пензионера Игало, чије су просторије  сада у власништву локалне управе, а изграђено је донаторским средствима пензионера Игала.

– Један од нерјешивих проблема пензионера Херцег Новог је стамбени проблем, који траје већ тридесетак година и поред изражене добре воље и преузимања обавезе  и надлежних људи из Општине  Херцег Нови, Савеза пензионера Црне Горе и  ПИО Црне Горе, није пронађен плац за изградњу. На нивоу Општинског удружења пензионера Херцег Нови има потребу за 100 стамбених јединица од чега се 30 лица налазе у тешкој социјалној ситуацији што је кључно питање животног стандарда, казао је Радуловић.

Он је додао да након усвајања просторног плана општине Херцег Нови постоји могућност и предвиђа се  да се пензионерима додијели једна од локација у Бијелој, Зелници или Мељинама.Kао локација за градњу станова превиђа се локација у Бијелој.

– Преко Савеза пензионера Црне Горе у 2019. години Фонд ПИО ЦГ додијелио је мања средства за побољшање стамбених услова пензионера од 27.214 еура тако је од 20 пријављених кандидата за адаптацију 10 кандидата одбијено због неиспуњавање услова а за 10 кандидата расподјељено је 10.300 еура, док је за побољшање услова поднијето 55 молби и све су усвојене и распоређена су средства у укупном  износу од 16.914 еура. За побољшање стамбених услова пезионера Херцег Новог  у децембру 2020. године уплаћено је 7000 еура, за распођелу поднесено је 56 молби због епидемије KОВИДА 19. Комисија је почела са радом 21. априла ове године и радиће према Правилнику о рјешавању стамбених питања пензионера Црне Горе, рекао је  Радуловић на тему стамбеног питање пензионера.

У извјештају Радуловић се посебно осврнуо на статус Опште болнице Мељине и саопштио да је болница ушла у систем јавног здраства, као приватна, а не враћена држави, односно није ушла као државна болница у систем јавног здраства Црне Горе како су пензионери тражили и како ће понова тражити. После наших акција и подршке свих, проширен је број медицинских услуга у Болници за осигуранике Херцег Новог и болница  и поред свих финасијских тешкоћа ради доста успјешно захваљујући великом залагању и  ентузијазму запослених. Пошто се сада болница налази у стечају тражимо од свих пензионера и грађана посебно од надлежних у Општини будност по овом питању како град Херцег Нови не би остао без Болнице, рекао је бурно поздрављен од учесника Скупштине Александар Радуловић.

Први човјек херцегновских пензионера осврнуо се и на расподјелу социјално хуманитарне помоћи из средстава која су добијена од Владе Црне Горе и намјенских средстава из мјесечне чланарине. У 2017. и 2018. години Влада је на нивоу Црне Горе пружила помоћ пензионерима од 300.000 еура  а у 2019 години уплата је била  2 пута са тиме што је једна пођела вршена у 2020 години. Херцег Новом односно за 13 мјесних Удружења припало је 14761,55 еура. Износ за социјално хуманитарну помоћ која се добија од чланарине креће се мјесечно од 1090 еура и дијли се посебно мимо средстава Владе а према мишљењу надлежне Kомисије.

На  крају свог извјештаја Александар Радуловић истакао је добру сарадњу са људима из локалне власти.Из буџета општине више од 2 године Удружење пензионера је плански  за додјелу средстава из буџета општине и Удружење опстаје највише захваљући општини.Наједном од састанака са предсједником општине Стеваном Kатићем  покренута је инцијатива за формирање народне кухиње за тешке социјалне случајеве новских пензионра и то за један топли оброк-ручак за око 50 до 70 лица а то све из разлога што се преко 3000 новских пензионера налази испод социјалног минимума.Пракса о оснивању народних кухиња практикује се и у другим општинама и пензионери су и на данашњој Скупштини предложили да Општина Херцег Нови организује састанак са преставницима Министарства рада и социјалног  старања, Фонда ПИО и Савеза пензионера Црне Горе и са заинтересвани донаторимада се у Херцег овом оснује јавна кухиња за најугроженије. Из општинског буџета плаћа се закуп за просторије у којим ради Општинско удржење пензионера а додиљен је и новчана помоћ у износу од 4.000 еура за 2019 годину поред одређеног броја мјесечних карти за превоз пензионера локалним саобраћајем, Од стране општине дате су пензионерима на Топлој просторије за клуб и ријешене за рад просторија мјесних удружења у Ђеновићима и Суторини. Сарадња са руководствима Мјесних заједница је углавном на потребном нивоу. У минулом четворогодишњем раду одржане су 4 редовне сједнице Скупштине, 33 састанка Управног одбора од тога редовних 18 и 15 телефонских и 27 састанака.Kомисија Општинског удружења. У закључку свог излагања Радуловић је констатовао да се  замјена чланских књижица обавља већ четврту годину што је иде врло споро уз напомену да уколико до краја године чланови Удружења не замјене старе чланске књижице, новим неће бити у могућности да користе повластице које имају пензионери чланови удружења.

Усвојен је Програм рада  и Финансијски план за 2021. годину.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here