ИЗ ИЗВОРИШТА ОПАЧИЦА СВЕ ВИШЕ СЕ ЦРПИ ВОДА ЗА ПОТРОШАЧЕ РИВИЈЕРЕ

Због превелике  потрошње воде у шпицу туристичке сезоне, долази до  дестабилизације система, тако да је потрошачима  у вишим зонама  на ривијери отежано водоснабдијевање.

Директорица ДОО Водовод и канализација Херцег Нови Оливера Доклестић објашњава да је чвориште  снабдијевања водом ривијере извориште Опачице у Кутском пољу, одакле се вода препумпава на резервоар на Змијицама и даље иде ка Каменарима.    

 – У нашим бунарима, свакодневно мјеримо ниво воде и гледамо колико опада. Она је сада негдје, на 10 метара, а рачунамо да је стабилно на 16 метара – испод тачке на коти терена.

Дуго се прича о успостављању зона санитарне заштите, о првој, другој и трећој зони заштите Опачице.  Направили смо шему и тачно се види гдје је шта унутра и вани. Ово је прво уређење након више деценија ове важне хидротехничке тачке у систему водоснабдијевања. Кречимо и сређујемо машинску салу, односно, читаво чвориште у зони Опачице  –  настојимо да доведемо у ред – да би завршили све што нам треба за водопривредну дозволу у зони заштите.

Ово је након Мојдежа примарна тачка нашег локалног водоводног система. Одавде се свакодневно у љетном периоду црпи између 80 и 140 литара воде у секунди. Смањењем губитака у нашем систему  успјели смо да употребу Опачице сведемо  на период од краја јуна до краја августа, док је  у осталим мјесецима не користимо.

Oдлука о зонама санитарне заштите изворишта Опачица  2010. године је, из формалних разлога, суспендована. Промијенила се и законска регулатива. Успоставили смо везу са министарством за пољопривреду и водопривреду, чији су представници прије десетак дана, били код нас, казала је Доклестић.  

Поручила је да се Опачица мора чувати, јер је вода незамјењив ресурс:  

– Бунар пет ће бити изолован са инфо – таблама да нема прилаза.  Проблем је саобраћајница која је подијелила дио водозахвата и два бунара са друге стране. Радимо физичку заштиту.

Највјероватније ће се активирати зоне заштите по Одлуци из 1998. године. Геометар је добио задатак да  по тим границама извуће координате, то ће бити геореференцирано и унесено у планску документацију.

Пописано су сви објекти – у зони захвата 2 и 3 има 500 септичких јама. То мора да буде озибљан програм. У зони два на 500 метара од  уже зоне извора, неће се моћи радити или ће се моћи  под строгим правилима да буду урађени блиндирани  био-пречистачи,  да не би било биолошког загађења. Такође, пописани су сви потенцијални загађивачи.  Узети су узорци  ради испитивања  квалитета земљишта, како би знали шта се све спирањем убацује у овај водозахват. Пописали смо пољопривредна добра и газдинства  и на ширем ареалу. То мора да буде озибљан програм, оцијенила је Доклестић.

 

Нови пројекат санитарне заштите водоизворишта Опачица, највјероватније, неће бити потребан.

 – Требаће нам нешто што Опачица није до сада имала. То је снимање хидрогеолошког стања. Треба да нађемо неку реномирану фирму, која се тиме бави, да дефинишемо шта је сливно подручје, колика количина воде улази да прихрањује Опачицу. Опачица је једна подземна каверна, којој не зна се тачан облик, тако да је ово смањење нивоа релативна ствар – да ли улази у неку врсту лијевка или да ли ће да наиђемо на неке веће подземне количине.  Имамо доток, који није у некој значајнијој количини. Све сами радимо. Требало би то и Општина, а и држава да  уреди, поготово, зоне санитарне заштите. Вјероватно,  ћемо радити и каналисање корита потока, као заштиту од плављења. Урадили смо потпорне зидове сада би требало уредити цијели поток, подсјетила је Доклестић.

 Зоне око водоизворишта Опачица требало би да заокруже  подручје, које се максимално штити од свих негативних утицаја и нарушавања животне средине.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here