Intenzivnija saradnja hercegnovskog i Regionalnog vodovoda u narednom periodu

Foto: Regionalni vodovod

Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, sa saradnicima, sastao se sa predstavnicima Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje predsjednikom Odbora direktora, Zoranom Lakušićem i izvršnim direktorom Borislavom Ivankovića, a bilo je riječi o pripremama za predstojeću turističku sezonu.

Kako je saopšteno iz Regionalnog vodovoda, na sastanku su razmatrani načini urednog vodosnabdijevanja u toku naredne turističke sezone uslijed problema pada izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“. Tom prilikom, rukovodstvo Regionalnog vodovoda predstavilo je aktuelne probleme sa kojima se suočava u radu, u susret ljetnjoj turističkoj sezoni. Predsjednik Odbora direktora, Zoran Lakušić je istakao da smo na pragu turističke sezone i da se Regionalni vodovod, kao i lokalni vodovodi, intenzivno pripremaju za predstojeću turističku sezonu.

Regionalni vodovod ovaj period dočekuje sa bojaznošću, imajući u vidu stepen devastacije korita rijeke Morače, usljed eksploatacije pijeska, koja za direktnu posljedicu ima značajan pad izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“.

Predsjednik Katić i direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Boro Lučić, iskazali su spremnost za pomoć u prevazilaženju problema sa kojima se suočava Regionalni vodovod.

Direktor Vodovoda Boro Lučić je za RTHN kazao, da Herceg Novi ima dovoljno vode, ali i velike gubitike na vodovodnoj mreži, koji na godišnjem nivou iznose preko 70 odsto:

– Nije sporno da imamo vode u dovoljnim količinama. Tema sastanka sa Regionalnim vodovodom nije bila da li mi imamo dovoljno vode, nego da li ima dovoljno vode Regionalni vodovod. Sa ljudima iz Regionalnog vodovoda imao sam saradnju i ranije, tako da smo sve to spojili. Na prvom oficijelnom sastanku bilo je riječi da Herceg Novi dio svoje vode distribuira i prodaje Regionalnom vodovodu. Mi dobijamo preko Konavala  400 litara vode u sekundi, a fakturišemo svega 20 do 25 odsto te vode, što znači da imamo veliku količinu koja se gubi kroz mrežu. Postoje veliki problemi, koji bi trebalo prvo da se riješe, da bi mogli tu vodu da distribuiramo. Kako stoje stvari postoje realne mogućnosti za neko zajedničko ulaganje Opštine i države, da ne samo distribuiramo vodu prema Regionalnom vodovodu, već i da riješimo otvorena pitanja koja imamo, naveo je Lučić.

Cjevovod i određeni rezervoari na mreži od Kamenara do Zmijica su u vlasništvu Regionalnog vodovoda.

– Mislim da je i naša dužnost, kao građane ove države da pomognemo kada relativno cijelo primorje, ima problema sa vodom. Zbog eksploatisanja šljunka u rijeci Morači priliv vode u izvorištu Bolje sestre je značajno opao, čime se ugrožava vodosnabdijevanje cijelog primorja. Do nas je da vidimo, koje su to tehničke mogućnosti koje moramo da prevaziđemo, ocijeno je Lučić.

Nadaju se pozitivnom pomaku između Regionalnog vodovoda i Herceg Novog, kako bi se regulisali brojna pitanja:

– Takođe, smo pričali i o mogućnostima da se ubuduće ne naplaćuje voda, koja bi se dobijala iz Regionalnog vodovoda prema Herceg Novom. Važno je da se obezbijedi dovoljan pritisak i količine vode za kompletan grad. Tako da ćemo i tu morati da ispitamo koji su to sve tehnički problemi. Nadam se da ćemo uspjeti i zajedničkim ulaganjima Opštine Herceg Novi i Vodovoda, u saradnji sa Regionalnim vodovodom da prebacimo tu vodu, koju ćemo dobijati od njih, do svakog građanina, kako u buduće ne bi imali problema u periodu čišćenja tunela na Platu i da restrikcije dok traje čišćenje, postanu prošlost. To je trebalo da se uradi i ranije. Nadam da će to sve biti dio jednog paketa investicija i dogovora sa Regionalnim vodovodom, kazao je Lučić.

On je dodao da je to jedna velika prednost, i da bi trebalo da se što bolje iskoriste sve mogućnosti, na čemu će intenzivno raditi u narednom periodu.  

Imajući u vidu činjenicu da od uspješne organizacije vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja zavise rezultati turističke sezone, kao i koliki je udio prihoda od turizma u cjelokupnoj strukturi prihoda države Crne Gore, na sastanku je iskazana obostrana spremnost da se započeta saradnja nastavi još intenzivnije u narednom periodu. Rezultati turističke sezone u znatnoj mjeri opredjeljuju ekonomsku stabilnost i održivost države Crne Gore, pa je samim tim odgovornost koja vodovodna preduzeća imaju ogromna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here