Два веома значајна производа пројекта Блуе Ланд, ГисПОРТ апликација и Wеб-ГИС платформа за очување биодиверзитета финансиран је у оквиру ИПА Интеррег прекограничног програма сарадње три земље Црне Горе, Италије, Албаније, саопштено је из Института за биологију мора Универзитета Црне Горе.
Руководилац пројекта са Института за биологију мора Универзитета Црне Горе, др Ана Пешић каже да су и Web-GIS платформа и GisPORT апликација бесплатне, те да се могу слободно преузети са wеб странице БЛУЕ ЛАНД пројекта (https://blueland.italy-albania-montenegro.eu/outputs).
-ГисПОРТ је апликација за паметне телефоне, развијена на енглеском и три локална језика, са циљем да јавност, локално становништво и туристи буду обавијештени о главним карактеристикама три БЛУЕ ЛАНД подручја. Путем ГисПОРТ апликације подржава се и развија приступ „грађанска наука“ (citizen science), којим се ангажују грађани, студенти и локалне заједнице у активностима мониторинга и прикупљања података. Тиме се стимулише и осјећај власништва над БЛУЕ ЛАНД подручјем и повећава свијест о значају и очувању локалног биодиверзитета и еколошких питања, као што су загађење, појава нових врста, итд, објашњава др Пешић.
Транснационална Wеб-ГИС платформа обједињује све постојеће и податке прикупљене кроз овај пројекат, за БЛУЕ ЛАНД подручја све три земље како за копнени тако и за морски дио, за физичке, еколошке карактеристике, административне границе, геореференциране су појаве циљних врста, мапе екосистема и екосистемских сервиса, као и одређени социо-економски подаци.
-Платформа је јавно доступна и бесплатна, једноставна је за коришћење и биће дистрибуирана свим релевантним институцијама и заинтересованим странама у Црној Гори. Подаци доступни на Wеб-ГИС платформи могу се користити за многе сврхе, за научна истраживања, за будуће управљање подручјем, планирање простора, за промоцију БЛУЕ ЛАНД модела, за подизање јавне свијести, итд, додаје др Пешић.
БЛУЕ ЛАНД пројекат је тренутно у завршној фази имплементације. Општи циљ пројекта је дефинисање, развој и имплементација заједничког модела управљања и алата усмјерених на заштиту биодиверзитета и одрживо коришћење морских и обалних ресурса путем активности заједничког управљања. Планирана је примјена тзв. „боттом-уп“ приступа који подразумијева реализацију пројекта кроз активно укључивање локалне самоуправе општине Улцињ, становништва и локалних рибара и свих осталих заинтересованих страна.
У Црној Гори као пилот подручје за један овакав модел управљања одабрано је ушће ријеке Бојане, подручје Велике плаже као значајан екосистем који је под великим утицајем антропогених активности, које представља значајно туристичко мјесто, гђе је присутна велика изградња, значајан обим риболовних активности, а додатни разлог је и постојање мрежа калимера које су од скоро добиле статус заштићеног културног добра.
Локална самоуправа Oпштине Улцињ, њени становници и рибари моћи ће заједнички да допринесу заштити биодиверзитета и одрживом коришћењу морских и обалних ресурса путем мобилне апликације ГисПорт и WебГис платформе.
фото: Институт за биологију мора УЦГ