Руководство Института Игало ће заједно са стручњацима Универзитета Црне Горе и представницима Владе интензивно радити на изради плана реструктурирања. У међувремену је усаглашено да Институт и Фонд изнесу заједнички предлог реалних цијена услуга, потврдио је директор Института, Зоран Ковачевић.
Влада Црне Горе је недуго након деблокаде рачуна Института Игало уложила напоре да са представницима Универзитета Црне Горе оформи тим који ће израдити план реструктурирања, а менаџмент, као и представници мањинских акционара и државног капитала имаће улогу, сугестије и виђење перспективе ове здравствене установе, прича за РТХН извршни директор Института, др Зоран Ковачевић.
– Уз експертску помоћ везану за оцјену тога плана од стране државне помоћи, то ће се уобличити у један квалитетан докуменат, који ће бити усвоје у задатим роковима, потребним да крене реализација тог процеса реструктурирања, а који подразумијева рјешавање свих заосталих обавеза, посебно финансијских. Са друге стрaне и све друге аспекте, које треба да донесе план реструктурирања, као што су инвестиције – наводи он.
Директор Фонда здравства Вук Кадић посјетио је Институт ове седмице, гдје су му представљени трошкови рада са фондовским пацијентима, за шта је он, према ријечима Ковачевића показао разумијевање.
– Уласком у материју везану за државну помоћ и европску регулативу, на коју се наслања та материја, врло је јасно дефинисано како се третирају те услуге, које се означавају као услуге од општег економског интереса, гдје би требало да оне буду исказане кроз цијену коштања плус разумну добит. У разговору са представницима Фонда здравства Црне Горе дошли смо до закључка да треба да идемо са заједничким предлогом, који ће бити образложен на правилан и стручан начин, која је то цијена коју Институт треба да оствари у уговору са Фондом здравства – објашњава Ковачевић.
У овом тренутку, како информише Ковачевић, према запосленима нема дуговања када је ријеч о нето износу зарада, а премијер је замолио добављаче да имају разумијевања за наплату потраживања док не почне примјена плана реструктурирања.
– Ту је комуникација да се пронађе модел шта је то што они могу да поднесу и истрпе, а Институт у овом тренутку да измири, како би наставили нормално пословање и одржали, какву-такву, текућу ликвидност, ако је икако могуће до почетка реализације плана реструктурирања. Наравно, немогуће је предвидјети, јер је велики број добављача, какво ће разумјевање бити на којој адреси и код којег од добављача, из тог разлога не могу да одговорим каква ће ситуација бити у наредном периоду – казао је он.
Пред Институтом је свакако и даље веома изазован период, оцијенио је Ковачевић, обзиром да је туристичка сезона у пуном јеку, а претходне двије године су значајно кадровски ослабиле Институт. Додао је да се нада да ће имати разумијевање и подршку запослених и добављача, како би у наредном периоду добили прилику да ова установа постигне свој пуни потенцијал.