Higijena nezakupljenih kupališta u Herceg Novom nije na zadovoljavajućem nivou

Hronični problem tokom svake ljetnje turističke sezone je higijena na nezakupljenim kupalištima. Uprkos svim pokušajima zaposlenih u preduzeću Čistoća, koje sa JP Morsko dobro ima ugovor o održavanju, pojedine plaže skoro svakoga jutra dočekaju prve kupače prekrivene plastičnim i staklenim otpadom.

Nezakupljeni dio ispod hotela San rizort godinama je problematičan, jer se, kako priča Radmila Perović iz Čistoće, tu tokom noći okuplja omladina i iza sebe ostavi ogromne količine otpada.

Radmila Perović, Čistoća DOO

– Od plastičnih boca, staklenih, polomljenog stakla i tako dalje, a oni tu i vrše nuždu, tako da i to dodatno uneređuje ovaj dio plaže. Tu imamo najveći problem što se tiče održavanja svih plaža na teritoriji grada i više smo angažovani. Prije dva dana kolege su prale, taj tempo će se nastaviti. Dokle ćemo se vrtjeti u tom krugu, da oni prljaju, mi peremo, to ne znamo. Vjerovatno će to tako ostati do kraja ljeta – navodi ona.

Slična je situacija i sa lukobranom na Škveru, odakle su zaposleni u Čistoći prije par dana izvukli veliku količinu otpada, a morali su da angažuju cistjernu, kako bi oprali stijene.

Perović informiše da Čistoća, prema ugovoru sa JP Morsko dobro, ima obavezu održavanja 20-ak kupališta u Herceg Novom, a većina su pješčane.

– Na svim tim plažama imamo postavljene plastične kante od 240 litara, tako da svako ko ne želi da ostavi smeće za sobom, ima priliku da ga pravilno odloži. Špic sezone je i veliki je broj turista u gradu, naravno da su povećane količine otpada, ali naši zaposleni svakodnevno odražavaju sve te plaže – ističe ona.

Perović smatra da bi rješenje ovog problema bilo angažovanje inspekcije, koja bi opominjala, a u krajnjem slučaju i novčano kažnjavala počinioce.

– Ovako ostajemo na istom i tapkamo u mjestu. To se prlja svaku noć, mi ujutru čistimo. Ali kada je samo smeće u pitanju, lakše je očistiti, ali nam je to dodatno angažovanje, jer moramo da angažujemo i cistjernu da pere, ukoliko se, a dešava se, vršenje nužde. To su dodatne aktivnosti, kod kojih zaposlene moramo da povučenom sa njihovoh rejona, da bi očistili svakoga jutra isti problem, koji se nastavlja – kazala je ona.

Kako je za RTHN kazao rukovodilac službe za kontrolu u JP Morsko dobro, Srđan Radić ističe da je čistoća kupališta i zone morskog dobra, jedan od prioriteta preduzeća, ali da u Herceg Novom nije na zadovoljavajućem nivou.

Srđan Radić, rukovodilac službe za kontrolu u JP Morsko dobro

– Svjedoci smo svi kad izađemo na kupališta, šta vidimo na terenu. Da li je to slika koju želimo da pošaljemo našim turistima? Da li nas to kvalifikuje kao elitnu destinaciju? Ispred Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, ispred službe kontrole kojom rukovodim, kažem da takvo stanje nije održivo i mora nešto u korijenu da se promjedni, da bi naša zona izgledala kako treba – istakao je on.

Zaprljana kupališta u Herceg Novom predstavljaju ozbiljan problem, koji utiče na izgled grada, ali i na zdravlje i bezbjednost građana i turista. Budućnost kupališta zavisi od svakog od nas, zbog toga je imperativ da svako sačuvamo za generacije koje dolaze.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here