U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina, juče je u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno predato 55 komada oružja, 1 640 komada municije, osam komada ručnih bombi, kao i djelovi vatrenog oružja.
-Juče su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar“ u Podgorici, Danilovgradu, Tuzima i Cetinju građani dobrovoljno predali policiji 21 komad oružja, od čega 12 pištolja i devet pušaka, 787 komada municije različite vrste i kalibra i dvije bombe.
Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug“ u Baru, Kotoru i Tivtu je dobrovoljno vraćeno 11 komada vatrenog oružja, od čega sedam pištolja i četiri puške, 427 komada municije, šest ručnih bombi i djelovi vatrenog oružja.
Na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Sjever“ u Beranama, Kolašinu, Rožajama i Mojkovcu dobrovoljno je predato ukupno 14 komada oružja, od čega sedam pušaka i sedam pištolja i 242 komada municije različite vrste i kalibra.
Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“ u Nikšiću i Pljevljima je dobrovoljno predato devet komada vatrenog oružja ,od čega šest pušaka i tri pištolja i 184 komada municije.
Od početka januara je dobrovoljno predato ukupno 2 123 komada oružja, 70.086 komada municije, 223 komada ručnih bombi, kao i više stotina djelova oružja i eksplozivnih sredstava, navode iz Uprave policije.
-Čuvanje oružja čiji su vlasnici bili članovi porodica ili srodnici, bez obzira na to da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Iz Uprave policije napominju da građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu.