ГП Идемооо: Уништавање зграде Новљанка, препознатљивог објекта модерне архитектуре

Из Грађанског покрета Идемооо упутили су саопштење у којем наводе да у граду имамо очигледан нови преседан, који заслужује озбиљан истражни поступак.

Зграда Новљанке, или Топљанке, како је неки зову, Херцегновски трговачки центар, у којем је увијек и била самопослуга и друге трговине, а изнад вишеспратно становање, у форми је модерне архитектуре 20 вијека, ауторско дјело архитекте Сава Краљевића, чији је пројекат, између осталог, била и зграда Основне школе “Дашо Павичић”. Саво Краљевић је био изузетно цијењен и поштован инжењер, архитекта, запослен у Заводу за пројектовање и урбанизам у Херцег Новом и зато и добитник Октобарске награде Херцег Новог за заслуге у пројектовању и архитектури. Зграда Новљанке је пројектована као армирано бетонска конструкција са бетонским платнима. Сваки његов или било чији пројектантски рад ове врсте, као аутентично ауторско дјело модерне архитектуре, мора да има достојну заштиту, те да буде уведено у регистар савремене архитектуре, а нека нужна прекрајања основног изгледа могу да буду спроведена само уз озбиљну и темељну архитектонску разраду и осмишљавање, наведено је у саопштењу.

Међутим, како наводе, свједоци смо прекрајања пројекта, његове јужне фасаде, са стране нивоа кружног тока и улазног платоа.

Разрушен је дио предњег (јужног) фасадног платна, промјењен је изглед објекта и у току је изградња челичне конструкције у циљу продужења објекта на штету поплачаног улазног платоа. Ова измјена постојећег стања и доградња ради се у циљу смјештања маркета “Идеа”, односно, замјена са “Кућом хемије” да би “Идеа” била премјештена из монтажног објекта од преко пута улице. Очигледно  је нарушавање архитектуре објекта, његове естетике и примарне визуре, с улице. С друге стране, питање је конструкције објекта, па се надамо да постоји такав пројекат преуређења са свим потребним фазама гдје је статика конструкција од приоритетног значаја, због безбједности цијелог објекта.

Питање је да ли се ово ради “на дивље” или је неко ипак дао неку дозволу из Секретаријата за планирање простора И изградњу. Ако је, пак и дао, на основу неког пројекта, питање је: откуд право икоме да мјења једно ауторско дјело у претвара га у нешто накарадно, ружно, неестетски? Оваква “на јуриш” рјешења, без естетике, са мјешањем више материјала, и непоштовање постулата архитектуре, видно нарушавају изглед и овако претрпаних појединих дјелова града. Ружноћи  нема краја ! И трећи проблем, ништа мање важан: радови трају у јеку туристичке сезоне ! Треба ли неки коментар ? Неколико архитеката изнијело нам је свој суд згражавања над оваквим чином уништавања и прекрајања.

Овакав чин, само један у низу лоших, захтјева интервенцију и процесуирање од стране грађевинске инспекције, са одговорима на питања: ко је издао дозволу за овако накарадно рјешење? Да ли има улоге главног градског архитекте у оваквом послу?, наведено је у саопштењу Грађанског покрета Идемоо које потписује Оливера Доклестић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here