Glavni projekat za lokalnu obilaznicu oko HN, Idejni projekat za državnu brzu saobraćajnicu

U okviru Prostorno – urbanističkog plana Opštine Herceg Novi, koji je u završnoj fazi donošenja izmjena i dopuna na kontroli u Savjetu za reviziju, tretirana je i buduća trasa zaobilaznice od Sutorine, preko Mojdeža, Ratiševine, Sušćepana, Trebesina, Poda, Sasovića do Zelenike. Monteput je nedavno potpisao ugovor sa kompanijom  „Građevinski Institut Makedonija“  AD Skoplje, za izradu Idejnog rješenja za dionicu brze saobraćajnice od Herceg Novog do Budve, prelazak preko Bokokotorskog zaliva.

Lokalnu zaobilaznicu radi  Opština Herceg Novi, dok je država nadležna za brze saobraćajnice, objašnjava za RTHN obrađivač plana, član Savjeta za reviziju Prostornog plana u državnoj komisiji, rukovodilac opštinske komisije za PUP, savjetnik za arhitekturu i urbanizam u Agenciji za izgradnju i razvoj grada, arhitekta Ranko Kovačević:

Ranko Kovačević, arhitekta

– Plan uključuje i infrastrukturno obezbjeđenje objekata u prostoru. Vezani smo u čvor samo što se tiče saobraćaja i gužvi, koje stvaraju kolaps. Ono što izaziva zabunu da postoje dvije zaobilaznice, jedna je opštinska, a druga državna. Lokalna saobraćajnica je funkcionalno put koji povezuje Mojdež i Sasoviće i pravi  vezu paralelno sadašnjoj magistrali, gdje povezuje ta naselja i smanjuje pritisak na magistralu i omogućava zaobilaženje vozila, koja samo prolaze kroz naš grad. Prema podacima koje imam sa graničnih prelaza, velika većina onih koji prelaze granicu idu za Albaniju i Grčku, objašnjava Kovačević.

Kovačević podsjeća da vrlo malo putnika u tranzitu ostaje u Crnoj Gori, a još manje se zadržava u Herceg Novom:

– To je nešto što onemogućava funkcionisanje ne samo Herceg Novog, nego cijelog obalnog područja Crne Gore. Lokalna saobraćajnica u funkciji zaobilaznice predstavlja jedan put sa dvije trake, gdje će iz okolnih naselja moći da izlaze na taj put kao na gradsku ulicu.

Državna saobraćajnica je nešto sasvim drugo, iznad je lokalnog puta. Tehnički se naziva cesta za brzi motorni saobraćaj,  skraćeno kao brza cesta, naveo je Kovačević.

Državnom zaobilaznicom  predviđena je trasa od Debelog brijega preko Budve, do kraja Ulcinja:

– Državna zaobilaznica je tehnički mnogo zahtjevnija, jer je slična auto-putu, ima četiri trake (dva puta dvije). Na ovu saobraćajnicu iz opštine se može priključiti samo na tri mjesta, na Debelom brijegu, u zoni Kamenog i Bijele. To je nešto što prostoru naše Opštine oduzima dobar dio zemljišta, a konkretno za život, funkcionisanje Opštine, nije mnogo bitno, pogotovo kada je poznato, da se paralelno svim ovim saobraćajnicama, predviđa i izgradnja auto-puta. Za prolazak zaobilaznica, kao i auto puta treba pravedna nadoknada za eksproprijaciju zemljišta, smatra Kovačević.

Kovačević ističe da je auto – put primarni državni interes:

– U toku je izrada i Prostornog plana Crne Gore i on bi trebalo da donese odluku ili rješenje. U nacrtu Prostornog plana je navedeno: Za početak da se baci težište na auto-put i na lokalne gradske zaobilaznice, dok bi se kasnije procijenila mogućnost brze saobraćajnice. Tu imamo i problem zaštićenog područja UNESKO, jer osnovna trasa državne saobraćajnice bila bi Debeli Brijeg, Kameno, Sasovići, Lastva, Bijela, pa pretpostavka je most na Verigama. Postoji i varijanta suproststavljanja tom mostu, u državni plan obalnog područja stavljena varijanta koja se spušta  od Sasovića, spušta se na Luku Zelenika i nekim prelazom (mostom ili podvodnim tunelom) dolazi na Lušticu, pa ide Zabrđem, preko Opštine Tivat i dalje. Ta verzija, takođe, predstavlja čak i veće narušavanje pejzaža, nego u ovoj prvoj varijanti. Očekuje se od Prostornog plana da da opredijeljenje jedno ili drugo, ocjenjuje Kovačević.

Podsjećamo, „Monteput“  je potpisao ugovor sa kompanijom „Građevinski Institut Makedonija“ AD Skoplje, za izradu Idejnog rješenja za dionicu brze saobraćajnice od Herceg Novog do Budve, prelazak preko Bokokotorskog zaliva. Rok za izradu Idejnog rješenja je pet mjeseci.

Početak brze saobraćajnice je u zoni Debelog Brijega, zatim preko zaleđa Herceg Novog dolazi do Tivta ili Kotora, i vezuje se na dionicu čiji je koridor jedinstven od zone Bratešića ka Budvi. Prilikom izrade rješenja posebna pažnja mora biti posvećena očuvanju prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, kako bi se očuvala njegova izuzetna univerzalna vrijednost u skladu sa svjetskom baštinom, saopštili su nedavno iz Monteputa.

Ova dokumentacija će, kako su precizirali, poslužiti kao osnov za konačno opredjeljenje položaja ovog koridora u Predlogu Prostornog plana Crne Gore kao najvažnijeg strateškog planskog dokumenta razvoja države.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here