Од данас у примјени нови Правилник о индикацијама и начину коришћења медицинске рехабилитације у здравственим установама које обављају специјализовану медицинску рехабилитацију.
Фонд за здравствено осигурање (ФЗО) саопштио је да се од данас примјењује нови Правилник о индикацијама и начину коришћења медицинске рехабилитације у здравственим установама које обављају специјализовану медицинску рехабилитацију.
Наглашавају да се тим правилником који је донио ФЗО проширују права пацијената који се упућују на рехабилитацију у Институт „Др Симо Милошевић“ у Игалу.
По први пут право на медицинску рехабилитацију остварују осигураници са дијагнозом остеопороза са патолошким преломом и епилепсија (након оперативног захвата).
„Дјеца са повредом плеxуса брахиалиса, након порођаја, умјесто досадашњих 21 дан у свакој календарској години до навршене пете године живота, имаће право на три рехабилитације по 21 дан у првој години и 21 дан у свакој календарској години до десете године уколико постоји значајан неуролошки дефицит“, пише у саопштењу.
Дјеца са спиналном мишићном атрофијом (СМА), без обзира на врсту медикаментозне терапије, имаће право на рехабилитацију у Институту, а право на двије рехабилитације годишње по први пут оствариваће и пацијенти након осамнаесте године живота.
Дјеца са церебралном парализом, умјесто до петнаесте године живота, сада ће до осамнаесте године имати право на једну рехабилитацију годишње, у трајању од 21 дан.
Пацијенти са Фридрајховом атаксијом, умјесто једном годишње, сада ће имати право на рехабилитацију два пута годишње.
Пацијенти са насљедном спастичном одузетошћу обје ноге, умјесто сваке друге године, имаће право на рехабилитацију једном годишње.
Пацијенти са амиотрофичном латералном склерозом (АЛС), који су остваривали право на рехабилитацију једном годишње, сада ће имати могућност да два пута током године остваре право на рехабилитацију, у трајању од 21 дан.
Пацијенти који доживе крварења испод паучинасте можданице, крварења у мозгу и инфаркт мозга имаће право на рехабилитацију два пута у првој години, са могућношћу продужења још 14 дана на предлог љекара физијатра из Института у Игалу.
По први пут ће и дјеца са трауматском повредом кичмене мождине, умјесто једне рехабилитације у првих шест мјесеци након операције, имати право на рехабилитацију у трајању од 21 дан сваке календарске године до навршених осамнаест година живота.
Пацијенти са реуматоидним артритисом серопозитивним и серонегативним I, II и III стадијумом, псоријазним артритисом I, II и III стадијумом и запаљењем зглоба код дјеце I, II и III стадијумом, имаће право на рехабилитацију сваке друге године, умјесто сваке треће године.
Дјеца са бронхијалном астмом имаће право на рехабилитацију у трајању од 21 дан сваке године у узрасту од треће до петнаесте године.
Дјеца са хроничном опструктивном болешћу плућа сада ће од прве до петнаесте године живота имати право на једну рехабилитацију у току године, након болничког лијечења.
Истичу да рехабилитација пацијената у Институту Игало, која је дефинисана новим правилником, у потпуности бесплатна за осигуранике ФЗО-а и комплетна иде на терет средстава тог фонда.
„Кроз проширење права пацијената који се упућују на рехабилитацију у Институт у Игалу, садашњи менаџмент Фонда још једном доказује да прати трендове савремене медицинске праксе и даје значајан допринос побољшању здравственог стања осигураника, што је основна мисија и приоритет наше институције. И у наредном периоду остајемо отворени за сваку врсту предлога и сугестија љекара и невладиних организација које се баве овом проблематиком, свјесни да увијек постоји простор за унапређење и омогућавање што квалитетније здравствене заштите нашим пацијентима“, пише у саопштењу.
Извор Вијести