Већина црногорских ученика сматра да им је алкохол доступан без ограничења, било кад и на било којем мјесту, само ако имају новац, а чак 96 одсто посјећених продајних објеката продало је алкохол малољетним особама, показало је истраживање Форума млади и неформална едукација.
Из те организације су подсјетили да су продаја и служење алкохола лицима млађим од 18 година у Црној Гори забрањени и регулисани Законом о туризму и угоститељству и Законом о јавном реду и миру.
Упркос јасним забранама свједоци смо да закон не поштује. То потврђују и ставови младих – већина црногорских ученика сматра да им је алкохол без ограничења доступан, било кад и на било којем мјесту, само ако имају новац, каже се у саопштењу.
Форум млади и неформална едукација (Форум МНЕ) је спровео истраживање у четири црногорске општине: Котор, Беране, Мојковац и Даниловград на узорку од 100 продајних објеката, како би емпиријски потврдили ове тврдње коришћењем методе “тајни купац”.
У саопштењу се наводи да су “тајни купци” били ученици и ученице средњих школа узраста од 14. до 17. година. У само пет одсто посјећених продавница ученике и ученице приликом покушаја куповине алкохола су питали за старост. Продавци ни у једном случају нијесу тражили личну карту или други идентификациони документ којим би потврдили године малољетних купаца.
Из Форума МНЕ су казали да ознаке да је продаја алкохола забрањена маољетницима “тајни купци” нијесу уочили у чак 85 одсто продавница.
Нормализација продаје алкохола дјеци и младима посебно забрињава имајући у воду да сваки трећи ученик у Црној Гори узраста од 13. до 18. година повремено или често конзумира алкохол. Сваки други ученик лично познаје неког ко користи алкохол, указали су из Форума МНЕ.
То су, како су прецизирали, подаци истраживања “Здравствена култура и употреба алкохола међу младима у Црној Гори” које је Форум МНЕ спровео у сарадњи са Заводом за школство које је обухватило све средње и основне школе у Црној Гори.
Нема података надлежних институција о извршеним контролама или надзору продаје алкохола малољетницима у трговинским објектима. Ови подаци јасно указују на алармантну ситуацију и потребу за хитним дјеловањем у циљу заштите дјеце и младих, упозорили су из Форума МНЕ.
Поручили су да морамо унаприједити и усагласити законски оквир за смањење физичке доступности алкохола.
-То је наша обавеза уколико заиста имамо намјеру да дјеци и младима обезбиједимо здраво и сигурно окружење за раст и развој и заштитимо их од посљедица конзумације алкохола, закључили су из Форума МНЕ.
Истрживање је дио пројекта “Промијени правила игре!” који Форум МНЕ спроводи уз финансијску подршку Шведске агенције за међународни развој и сарадњу (СИДА) преко ForumCiv-a i IOGT NTOМовемент-а. Садржај је искључива одговорност Форума МНЕ и ни на који начин не одржава ставове донатора и партнера.