Флота Морског добра спремна за сезону на трајектној линији

Од почетка године до 1. јула, на трајектној линији Каменари-Лепетане забиљежен је мањи број аутомобила, али већи број путничких и теретних возила. Сектор за поморски и приобални превоз Морског добра обавио је преглед трајекта „30. август“ који сходно правилима, сваке друге године мора бити контролисан у оквиру такозваног сувог дока.

Промет путничких возила за мај и јун у односу на упоредни период мањи је за око 500 возила, али су финансијски ефекти већи за период јануар -јул због повећаног броја теретних возила, казао је пословођа Сектора за поморски и приобални саобраћај Александар Црвенко.

-Претпостављам да је то све због ове ситуације која се дешава, и да је обим смањен због изградње булевара Тиват-Јаз. Видјећемо какав ће нам бити јул када га упоредимо са прошлом годином, али знатно нам је порастао теретни програм. Много више имамо прелазака аутобуса, путничких комбија и кампера. Те три категорије су нам знатно увећане у односу на прошлу годину. Ако гледамо по броју малих возила – њих имамо мање, али што се тиче пара – имамо више него прошле године.

Трајект „Пераст“ који ће ремонтовати у компанији „Адриатик 42“, требало би да да буде спреман око 20. јула, „Грбаљ“ ће бити спреман за пловидбу до 20. августа, док су остали трајекти спремни су за шпиц туристичке сезоне, казао је Црвенко.

-У понедељак трајект „Пераст“  креће у бродоградилиште у Бијелој које је добило на тендеру тај посао, тако да се надамо да ћемо негдје до 20. – 25. јула имати тај брод у оптицају на овој линији. За ремонт трајекта „Грбаљ“ чекамо отварање понуда следеће седмице и, ако све буде како треба, и он ће да буде ремонтован негдје до 20. августа и да се врати у флоту. Што се тиче осталих трајеката: „Рука правде“, „Теодо“, „Игало“, „Каменари“ и „Лепетане“ – сви су спремни. То су бродови са продуженим сертификатима на годину дана, одрађени су сервиси које смо ми могли да одрадимо попут замјене уља, каишева, филтера и слично, тако да нам је флота спремна за ову сезону.

Гужви на трајектним прелазима нема, најдуже задржавање уз куповину карте и укрцај  је до 10 минута, истиче Црвенко.

-Кад видите тиватску страну, херцегновску, которску – било гдје да пођете велики су застоји. Међутим, на трајету је максимално 10 минута од момента када дођете и купите карту. То је ставка којом се баш можемо похвалити, да код нас тих застоја и гужви нема. Два средња брода „Игало“ и „Теодо“ возе у ноћној смјени, а трећи брод саобраћа до поноћи чиме растерећујемо гужву која је обично љети до 1.00 сат послије поноћи. Након тога, до јутарњих сати када почињу да пристижу комбији и аутобуси, два брода задовољавају потребе у овом периоду, казао је Црвенко.

У Сектору за поморски и приобални превоз Морског добра ове сезоне су запослили морнаре и редаре на платоу за регулисање саобраћаја, како би радници на трајектима били безбједни.

 

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере