Институт за јавно здравље обиљежава Европску седмицу имунизације, која траје до траје 3. маја. Ријеч је о иницијативи коју предводи Свјетска здравствена организација (СЗО) с циљем подизања свијести о виталној улози коју имунизација има у спрјечавању болести и заштити живота.
Програм вакцинације у Црној Гори је посљедњих година додатно је унапријеђен. Уведене су вакцине против хуманог папилома вируса и против пнеумокока, као и комбиноване вакцине које повећавају комфор и олакшавају спровођење имунизације. Такође, државни систем здравства у потпуности покрива трошкове вакцинације у редовном календару који сада обухвата 12 вакцина.
-Вакцинација није само чин индивидуалне заштите, већ и чин солидарности и одговорности, који доноси и тренутне и дугорочне користи, чак и када оне нису одмах видљиве. Вакцине штите појединце од потенцијално озбиљних болести, а дугорочно штите и друге смањујући ширење инфекција. Без широко распрострањене вакцинације, многе болести које су данас ријетке захваљујући вакцинама могле би се поново појавити, као и смртни случајеви повезани са њима. Десетоструко повећање пријављених случајева морбила на нивоу Европе, као и појава 47 случајева оболијевања од морбила у Црној Гори у посљедњих 12 мјесеци, представљају јасне показатеље потребе да се постигне и одржи висока покривеност имунизацијом ради заштите становништва.
Према подацима Института за јавно здравље Црне Горе, крајем 2023. и у првој половини 2024. године регистровао је више стотина обољелих од великог кашља (пертусиса) у Црној Гори, гдје су захваљујући и даље солидним обухватима примоимунизацијом (прве три дозе ДТаП вакцине), као и интензивним активностима које су укључивале комуникацију, епидемиолошке мјере, правовремену дијагностику и лијечење, избјегнути смртни случајеви код дјеце.
-Институт за јавно здравље Црне Горе упозорава на пад обухвата вакцинацијом свим вакцинама из редовног календара имунизације. Пад обухвата је нарочито изражен са првом дозом вакцине против морбила, заушки и рубеле, првом ревакцинацијом против дифтерије, тетануса и великог кашља у другој години, а посљедњих година биљежи се тренд пада и у ревакцинацијама у завршним разредима основне и средње школе.
Потребно је да сви заједно као један ширимо свијест о значају вакцинације и континуирано предузимамо све активности како би се прихватање вакцинације, мјерено у обухватима (проценту вакцинисане дјеце у циљним годиштима), унаприједило и тиме смањили ризици од појаве оболијевања, хоспитализација и смртних исхода од болести које се могу спријечити вакцинама.
Родитељи имају кључну улогу у заштити здравља своје дјеце. Свака пропуштена вакцина повећава ризик од болести које могу имати озбиљне, па и трагичне посљедице. Правовременом вакцинацијом, родитељи пружају својој дјеци најефикаснију заштиту коју медицина данас познаје.
Из Института позивају родитеље да благовремено вакцинишу своју дјецу, поштујући препоруке из редовног календара имунизације, како бисмо заједно осигурали здравије и сигурније дјетињство за све.