Европска недјеља превенције рака грлића материце од 20. до 26. јануара

Институт за јавно здравље Црне Горе

Рак грлиц́а материце је један од водећих узрока оболијевања и умирања од малигних болести у женској популацији Црне Горе. Ова чињеница изазива озбиљну забринутост имајући у виду да је рак грлића материце високо превентабилна болест, саопштено је из Института за јавно здравље поводом Европска недјеља превенције рака грлића материце која се обиљежава се од 20. до 26. јануара.

Циљ обиљежавања је подизања свијести о распрострањености овог обољења, факторима ризика и значају превентивних програма у оквиру здравственог система Црне Горе – Националног програма за рано откривање рака грлића материце и ХПВ програма вакцинације, саопштено је из Института за јавно здравље.

Према подацима Клиничког центра Црне Горе, током 2023. године Онколошком конзилијуму су приказане 93 новообољеле жене. Код 57 жена (61%) рак грлића материце је откривен у иноперабилном стадијуму болести, што указује да се у највећем броју случајева болест дијагностикује када је узнапредовала, када лијечење постаје отежано и неизвјесно, што смањује шансе за изљечење.

Значајно смањење оболијевања и умирања се постиже масовним коришћењем доступних превентивних мјера – Националног програма за рано откривање рака грлића материце и ХПВ програма вакцинације.

-Скрининг рака грлића материце је превентивни преглед који омогућава откривање промјена на грлићу материце, које могу довести до рака. Уколико се скрининг прегледом открије малигна болест, велика вјероватноћа је да је у раној фази, јер још увијек нису присутни симптоми и знаци рака. Рак грлића материце се може потпуно излијечити уколико се открије у раној фази.  Циљну групу чине жене без симптома ове болести, које имају између 30 и 50 година. Примарни скрининг тест је ХПВ тест. Узимање бриса грлића материце за ХПВ је једноставна, брза и безболна метода. Ако је резултат ХПВ теста позитиван, из истог узорка се одмах ради и ЛБЦ анализа (цитологија на течној подлози). То значи да се двије анализе обављају у једном кораку, чиме се елиминише потреба за поновним доласком код гинеколога.

На основу резултата тестова у скринингу, за сваку жену ће се посебно процијенити ризик за настанак рака грлића материце. Жене код којих је тест позитиван упућују се на додатну дијагностику јер се сматра да су у повећаном ризику од развоја рака грлића материце, али то не значи да је жена сигурно обољела или да ће сигурно обољелити од ове болести. Жене код којих је ХПВ тест негативан ће бити позване за пет година на поновно тестирање, информишу из Института за јавно здравље.

ХПВ вакцинација представља специфичну мјеру примарне превенције која значајно смањује ризик од развоја преканцерозних промјена и рака грлића материце.

– Од почетка вакцинације, у нашој земљи је вакцинисано 9.500 дјевојчица/дјевојака и 2.000 дјечака/младића. У Црној Гори се примјењује девето-валентна вакцина, са најширим опсегом заштите од доступних ХПВ вакцина. Трошкове вакцинације за узрасне групе којима се вакцинација препоручује у потпуности покрива државни здравствени систем, наведено је у саопштењу.