Европска комисија је објавила своје смјернице за заштиту малољетника у оквиру Акта о дигиталним услугама (ДСА), с циљем да дјеци и младима обезбиједи безбједно искуство на интернету. Смјернице предвиђају да налози дјеце буду аутоматски постављени на “приватно”, чиме се њихови подаци и садржај штите од непознатих особа и потенцијалних злонамјерних контаката. Такође, препоручује се онемогућавање функција које подстичу зависност, попут аутоматске репродукције, нотификација и “стреакс” изазова.
Усвајање ових смјерница је, како се наводи у саопштењу, важна прекретница у напорима Комисије да унаприједи онлине безбједност дјеце и младих . Смјернице садрже листу пропорционалних и прикладних мјера за заштиту дјеце од онлине ризика као што су врбовање (грооминг), штетан садржај, проблематична и зависничка понашања, цyбербуллyинг и штетне комерцијалне праксе.
Дјеца би, према смјерницама, требало да имају могућност да блокирају или утишају друге кориснике, као и да не буду додати у групе без изричитог пристанка. Предложено је и спречавање преузимања и снимања њиховог садржаја како би се смањио ризик од злоупотреба и уцјена.
Европска комисија такође истиче важност заштите дјеце од манипулативних комерцијалних пракси, као што су виртуелне валуте и „лоот боx“-еви, које могу довести до нежељених трошкова и зависничког понашања. Посебно се препоручује провјера старости за приступ садржају за одрасле (попут порнографије и коцкања), као и када национални прописи одређују минимални узраст за коришћење одређених услуга.
Поред техничких мјера, смјернице препоручују и унапређење алата за пријављивање и родитељске контроле, као и увођење поуздане провјере старости како би се спријечио приступ непримјереном садржају.
Смјернице ће се примјењивати на све онлине платформе доступне малољетницима, изузев микро и малих предузећа.
Европска комисија ће ове смјернице користити као основу за процјену усклађености платформи са чланом 28 (1) ДСА. Оне ће служити и као референца националним регулаторима, иако њихово поштовање није обавезно нити аутоматски гарантује усклађеност.
Европска комисија је прије двије године усвојила нову стратегију за бољи интернет за дјецу (БИЦ+), како би унаприједила дигиталне услуге прилагођене узрасту и обезбједила да свако дијете буде заштићено, оснажено и поштовано на мрежи.
Извор: Удружење Родитељи