ДР РАШКОВИЋ: ВАКЦИНАЦИЈА ЈЕДИНИ ИЗЛАЗ ИЗ ПАНДЕМИЈЕ

Од почетка пандемије, у Црној Гори је скоро 100 хиљада становника боловало од КОВИД 19, а 1296 особа је на жалост изгубило битку против овог вируса. У посебно осјетљиве категорије са високим ризиком од оболијевања и тешким посљедицама су и пацијенти обољели од кардио-васкуларних обољења јер у тој ситуацији може доћи до погоршања основне срчане болести. Интерниста кардиолог др Драшко Рашковић упозорава да је у тој ситуацији кардиоваскуларни систем под много већим напором него иначе.

-Ми специфичну терапију за вирусе немамо. Све што се даје то је тзв. супортивна терапија која помаже организму да се избори са вирусом али директног лијека који ће елиминисати вирус из крви немамо. Ту се ослањамо на наш имуни сyстем и покушавамо на све начине да му помогнемо да се он избори са болешћу. Зато посебну пажњу обраћамо на постојећа кардиоваскуларна обољења са стриктном контролом крвног притиска и осталих параметара да би људима олакшали пролаз кроз ту болест без већих проблема, казао је др Рашковић.

Криза са пандемијом траје дуже од годину и то је већ ситуација хроничног стреса који изазива појаву кардио васкуларних болести или код постојећих додатно погоршава стање пацијента, упозорава др Рашковић.

У таквој ситуацији борба за здравље и живот је вишеслојна. Важно је ојачати имунитет, ако дође до оболијевања строго се придржавати препоручене терапије, дати организму времена да се опорави али и вакцинисати се. Али, због бројних контрадикторних информација о безбиједности вакцина, многи се двоуме.

-Људи желе гаранцију да им се никад ништа неће догодити. Међутим, хоћу да вам кажем да је тај проценат нежељених реакција врло, врло мали и да је штета при оболијевању од КОВИДа неупоредиво већа од тога. Ми кад смо улазили у ову пандемију прије годину, ни ви нисте знали никога ко је оболио. Данас сви знамо некога ко је био болестан, неко је и на жалост преминуо. Ако хоћемо да са овом пандемијом завршимо и да изађемо из ње – вакцинација нам је једини излаз, тврди др Рашковић.

Након примљене вакцине, опасност од КОВИДа није потпуно елиминисана, а наш саговорник објашњава како вакцине заправо функционишу.

-Ви кад примите прву дозу нисте заштићени. Кад примате другу дозу ни онда нисте заштићени. Значи, имунитет се развија 2-3 седмице после друге дозе примљене вакцине. Дешава се да човјек оболи послије прве дозе што је у неку руку и очекивано. Оно што је битно код вакцинације је да и у случају да оболите, то су мали проценти, вакцине спрјечавају тежи облик болести. Значи, нећете обољети од тешког облика болести, наводи др Рашковић.

На примјеру сусједне Србије гдје је вакцинисано већ око милион грађана али и поред тога је велика стопа обољелих и преминулх др Рашковић објашњава да је и велики број невакцинисаних који су због тога али и непоштовања прописаних мјера обољели. Здравље нације је у првом плану али мора се мислити и о економији.

-Мислите ли да ћемо имати туристичку сезону ако се становништво не вакцинише? Па западне земље прате те ситуације, они ће дати препоруку становништву да не иду у земље гдје процијене да народ није хтио да се вакцинише и да нису заштићени, каже наш саговорник.

Уз стриктно придржавање препоручених мјера и успјешну имунизацију становништва , ситуација са КОВИДОМ може врло брзо и успјешно да се заврши, закључио је др Рашковић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here