Dr Popović: Realna je opasnost od izbijanja epidemije malih boginja

Obuhvat djece vakcinisane MMR vakcinom iznosi 71,80% i najniži je od 1994. godine, kada je u Crnoj Gori uvedena imunizacija protiv malih boginja, zauški i rubeole, ali i u poređenju sa svim državama na svjetskom nivou. Zbog malog obuhvata djeca uzrasta od 13 mjeseci do tri godine izuzetno su ranjiva.

Poslednjih godina plasira se priča da MMR vakcina izaziva poremećaje iz autističnog spektra, zbog čega je opravdan strah velikog broja roditelja, ali takva informacija nije tačna, tvrdi pedijatar u Domu zdravlja Herceg Novi,  dr Maja Popović.

Upozorava da se virus malih boginja jako brzo širi, djeca su zarazna četiri dana prije i četiri dana nakon pojave osipa, a ostali simptomi su povećana temperatura, curenje iz nosa, kašalj i crvenilo oko očiju, dok komplikacije poput upale pluća ili mozga mogu imati i smrtan ishod.

– Dijete kijanjem ili kašljanjem, odnosno kapljičnim putem prenosi virus u naše okruženje, tako da se praktično nalazimo u okruženju gdje taj virus živi naredna dva sata. Samo da prođemo kroz dio dispanzera u kojem je boravilo inficirano dijete, izloženi smo kontaktu sa virusom koji je tu, a da ne znamo da je tu. Jako brzo se širi – priča dr Popović.

Vanredna vakcinacija pokrenuta je upravo zbog toga, jer, kako ističe dr Popović, ako epidemija izbije, jako teško će se suzbiti, a veliki je broj nevakcinisane djece.

Roditelji su najčešće nedovoljno informisani i nisu upoznati sa djelovanjem vakcina, protiv čega se daju i od čega štite, a beba samo u prvoj godini primi šest, odnosno po tri doze pentaksima i hepatita.

 Svaka vakcina pojačava imunitet, a neke izazivaju rijetke ili česte komplikacije poput crvenila na mjestu uboda, otoka, bola, temperature, povraćanja, razdražljivosti, koje se javljaju na dan primanja, traju dva do tri dana i potpuno su normalne reakcije, navodi dr Popović.

– Kada dajemo vakcinu protiv morbila, odnosno malih boginja, rubeola i zauški, roditeljima kažemo da eventualnu reakciju mogu da očekuju sedmog ili četrnaestog dana od aplikacije. To najčešće bude u obliku temperature ili sitnog osipa, koji podsjeća na morbile, odnosno mi kažemo da emitira bolest – objašnjava ona.

Dešava se da beba nema ni jednu reakciju na vakcine koje prima u prvoj godini, ali da se nakon MMR-a ili četvrte doze pentaksima one jave sedam ili četrnaest dana nakon primanja, što je potpuno normalno.

Da bi bio izgrađen kolektivni imunitet potrebno je da odziv na MMR vakcinaciju bude preko 95%, navodi dr Popović. U Crnoj Gori, međutim, što je opština veća, odziv je manji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here