Doktori opšte medicine traže izmjenu Krivičnog zakonika Crne Gore

Фото: Илустрација (Pixabay)

Udruženje doktora opšte/porodične medicine apelovalo je na Vladu da ponovo razmotri inicijativu o izmjeni i dopuni Krivičnog zakonika Crne Gore i omogući da se napadi na medicinsko osoblje krivično procesuiraju.

Kako navode u saopštenju, ranjavanje ljekara neuropsihijatra u pljevaljskoj bolnici Ilhana Tursumovića, dok je obavljao svoj posao je još jedan slučaj za zabrinjavajuću statistiku napada na medicinske radnike na svim nivoima zdravstvene zaštite u Crnoj Gori.

-Užas koji se odigrao u Pljevljima krajnji je apel za nadležne institucije i Vladu da u Krivični zakonik uvede kao posebno krivično djelo napad na lica koja obavljaju zdravstvenu djelatnost, navode iz Udruženja.

Podsjećaju da je tokom 2024. godine više od 11 odsto ljekara  bilo izloženo fizičkim napadima, a da je verbalno nasilje postalo svakodnevica.

-Prema ranijim istraživanjima, verbalni napad doživjelo je 79 odsto ljekara u domovima zdravlja, a 95 odsto ljekara u Hitnoj medicinskoj pomoći, navodi se u saopštenju.

Iz tog udruženja su kazali da je više nego evidentno da je medicinsko osoblje potpuno nezaštićeno i da tenzije uzimaju sve veći dio radnog dana medicinskog radnika, bilo da radi u Domu zdravlja, Hitnoj pomoći ili bolnici.

-Podsjećanja radi, ljetos, za nepunih deset dana su se desila dva napada na medicinske radnike u Hitnoj pomoći u Nikšiću. Krajem juna u podgoričkom domu zdravlja fizički je napadnuta doktorica… Problemi profesionalnog izgaranja i stresa zdravstvenih radnika su potpuno marginalizovani. Kakvu perspektivu imaju mladi ljekari koji počinju da rade i kako zaposleni poslije radnog dana ispunjenog vrijeđanjem i napadima da se vrate kući svojim porodicama, a sjutra ponovo u istu radnu atmosferu, navodi se u saopštenju.

Položaj ljekara i medicinskih radnika u društvu, poručuju iz Udrženja, mora biti osnažen u pravnom smislu ako mislimo da idemo kao društvo naprijed.

-Kolegi Tursumoviću dajemo punu podršku i nadamo se njegovom skorom oporavku. Ljekari stoje ujedinjeni u zahtjevima da budu zaštićeni u ovom sistemu da bi mogli profesionalno da rade svoj posao, zaključuje se u saopštenju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here