У свијету се ове године обиљежава 20 година од усвајања Конвенције УНЕСКО о заштити нематеријалног културног наслијеђа, коју је Црна Гора ратификовала 2009. године.
Нематеријално културно добро, његова заштита, виталност, као и проблеми разумијевања Конвенције биле су теме програма посвећеног нематеријалном културном наслијеђу под називом “И ријеч је дјело”, који је у Павиљоу Градске музике одржала етнолог антроплог Данијела Ђукић, директорка ЈУ Музеј и галерија Тиват.
Ђукић сматра да је Црна Гора на добром путу да заштити сва своја нематеријлна добра. За сада заштићено је 20 добара, како локалног, тако и националног значаја.
– Сва добра која се налазе на националној, могу да буду кандидована за УНЕСКО-ву. Важно је ширити свијест о томе, а Конвенција је управо усмјерена ка заједници, која треба да препозна и преда иницијативе за заштиту елемената кроз које се идентификује, а свакако оних који су у нестајању, што је и један од акцената – наводи она.
Како је казала, цијела година је на глобалном нивоу посвећена обиљежавању 20 година конвенције.
– Конвенција се заправо заснива на локалним заједницама, групама и појединцима, који се препознају и идентификују кроз њене елементе – казала је Ђукић.
Програм у Павиљону Градске музике, коме је присуствовала секретарка за културу Ана Замбелић Пиштало одржан je под покровитељством Општине Херцег Нови.