Екипа радне јединице одржавања мреже ДОО Водовод и канализација Херцег Нови јуче је радила на санацији квара у Бијелој, на челичном цјевоводу ДН 500 милометарара, на дубини од три метра. Због велике дубине морала је бити ангажована механизација за ископ земље. Kако је квар добро лоциран и откривен приступљено је његовој санацији, саопштено је из ДОО Водовод и канализација Херцег Нови.
-Морало се приступити заваривању (израда челичне флеке на цјевоводу). Kвар је био тачкастог облика на два мјеста у пречнику од осам мм. Међутим, приликом отклањања квара уочен је други квар на растојању од 10 м, па се одмах прионуло санацији.
По завршетку израде новог квара – крпежа и пуштања воде у цјевовод примјећено је да постојање још кварова између ова два санирана.
Задатак санације тачкастих оштећења на главном цјевоводу се умножава постојањем електро и телефонске инсталација, у непосредној близини цјевовода. Процјењено је да се посао не може завршити у једном дану, због осјетљивости простора рада, односно, потенцијалне опасности због електричних каблова, па ће ови радови бити настављени након прецизног рекогносцирања терена. Овај цјевовод се, иначе, користи за смањеног дотока, за случај преузимања воде из Регионалног водовода. Овим примјером стања главног цјевовода у Бијелој показујемо проблеме с којима се суочавамо у циљу заштите главног цјевовода. Заштита ће бити доведена у питање уколико Општина заиста не схвати значај овог цјевовода и колико је он важан за систем снабдијевања водом Херцег Новог, али и колико је управљање простором, као одредница рационалног развоја битна ствар у времену када је градња објеката постала најважнији извор прихода.
Kолико брзо напредује градња, страхујемо да ће степен угрожавања главног цјевовода ДН 600/500 мм бити све интензивнија те да ће оштећења бити све учесталија, а наша моћ све мања да се изборимо за заштиту. Овај апел треба схватити најозбиљнијe, поручили су из Водовода.
Предлажу да када се заврши геодетско снимање цјевовода, да на сједници Скупштине општине поново буде донесена одлука о њему и његовом положају као јавни интерес, са свим заштићеним појасом од четири метра ширине.
Подсјећају да је главна артерија херцегновског водоводног система, челични цјевовод пречника 600 милиметара, изграђен прије 40 година, који је основа регионалног система снабдијевања, са првобитном улогом транспорта воде кроз нашу општину и дистрибуције за Тиват, Kотор и Будву, положен највећим дијелом у путном појасу Јадранске магистрале.
– У просторно.-планској документацији заштићен је појасом од 4 метра ширине, по 2 метра са сваке стране од осовине цијеви. За све ово вријеме није био геореференциран, а пошто је грађен у доба социјалистичког уређења, одлука о његовој траси одређена је на сједници Скупштине општине као јавни интерес, занемарујући приватно власништво над земљом и интересе грађана за евентуалну урбанизацију простора. У то вријеме је Суториснко поље било намјењено пољопривреди, а појас уз магистралу није био оптерећен стамбеним и пословним објектима, како је сада случај са зоном игаљске “Петље” или Бијеле. Ова чињеница је нарочито важна за трасу кроз Суторину, гдје је у картама уцртан цјеводовод ДН 600 мм али се сада показују значајна одступања као и интереси приватних лица за градњу стамбених објеката.
Дужине главног цјевовода, по дионицама, су: дн 660 мм, у дужини 5 км (Од Дебелог бријега до ФС Мојдеж ); дн 600 мм, у дужини 3 км (Од ФС Мојдеж до Петље у Игалу); дн 450 мм, дужине 5,75 км (Од Петље до тунела у Лаловини); дн 400 мм, дуга 3,6 км (Од Лаловине до Опачице и од Опачице до РЗ „Зеленика“) и дн 500 мм, дуга 9,35 км (Од РЗ „Зеленика“ до Свете Неђеље – Каменари).
Градња угрожава постојање главног цјевовода, јер је све више захтјева за градњом у непосредној близини, а и већ добијених УТ услова који задиру у зону заштите овог цјевовода.
Аксиом водоводног система је да се овај цјевовод, који има различите димензије (600, 500, 450 и 400 мм) не смије измјештати, али ни угрозити ни на који начин, близином нових објеката. “Водовод и канализација” – Херцег Нови води рачуна о њему, колико год је то могуће, разним интервенцијама и одржавањем површине око њега, али то у многим ситуацијама постаје све теже, због отежаног приступа. Имамо већ случајеве у Суторини да цјевовод ДН 600 остаје заробљен испод темеља објеката, а на неким потезима је надслој земљишта од преко 10 метара.
Оно што ће у наредном период предузети “Водовод” јесте геодетско снимање ради тачног геореференцирања и тачног уношења у просторно-планску документацију, а било би пожељно због значаја да буде уцртан и у катастарске подлоге општине.Такође, мораћемо да га видно означимо “пикетима” на површини терена да би јасно ставили до знања његову локацију, наводи се у саопштењу Водовода.
Указују на значају овог цјевовода и неопходној заштити, те шта би значило његово пуцање, с обзиром на количину воде, која њиме пролази. Kроз подручје Суторине, од Дебелог бријега до ФС “Мојдеж”, њиме се транспортује количина од око 450 литара воде у секунди. Од Филтер станице главни цјевовода служи за снабдијевање резервоара прве висинске зоне и протоци су од 380 л/с (колико улази данас у систем) до неких стотинак литара у секунди, колико снабдијева ривијеру.