Доносиоци одлука нису довољно спремни да се суштински позабаве проблемима који оптерећују студентску популацију, због чега из Студентског парламента Универзитета Црне Горе (СПУЦГ) захтјевају да студенти буду у фокусу дјеловања надлежних и да питања која се тичу образовног система буду на листи стварних приоритета.
Предсједник СПУЦГ Јаков Вукчевић, на прес конференцији поводом Дана студената 4. априла, казао је да се овај датум у Црној Гори обиљежава у знак сјећања на жртву Жарка Мариновића, који је положио живот у борби за студентска права.

– Овај датум, осим што подсјећа на подвиг, обавезује све напредне стране друштва да истрају у мисији заштите свега што је прогресивно. СПУЦГ је заказао округли сто на којем би се говорило о доношењу новог Закона о високом образовању, рангирању универзитета, феномену хиперпродукције диплома, као и недостатку адекватног законског оквира за обављање студентских послова. Као панелисте смо позвали представнике надлежних институција, министарстава, али нису сматрали да треба да се одазову позиву ни да овај датум – рекао је Вукчевић.
Најавио је да ће поново организовати округли сто и позвати доносиоце одлука, који би требало да се заложе за рјешавање студентских проблема.
– Ако не добијемо њихову пажњу бићемо спремни и за друге облике дјеловања. СПУЦГ ће, као и до сада, бити на бранику права и интереса студената. Квалитетан образовни систем представља предуслов за развој сваког сегмента друштва, па се тако према питањима, која се тичу образовног система, треба и односити, стављајући их на листу стварних приоритета – сигуран је Вукчевић.
Високо на листи приоритета, како је рекао, треба да буду усвајање новог Закона о високом образовању, укључујући промјену модела студија, прелазно рјешења за актуелне студенте, рангирање универзитета, редефинисање практичне наставе, изградња новог студентског дома у Подгорици, темељна реформа програма стручног оспособљавања и улагање у инфраструктуру.
– Доносиоци олука, уз одређене изузетке, су и даље у малом обиму спремни да се суштински позабаве проблемима који оптерећују студентску популацију, а на чије постојање годинама указујемо. Због дневно политичких питања, подјела и тема, које би требало да су одавно архивиране, ван фокуса доносилаца одлука не смију бити они који су будућност друштва. Захтијевамо да студентска популација буде у фокусу дјеловања надлежних, не само за дан студената, већ током цијеле године – нагласио је Вукчевић.
Студент повјереник УЦГ Зерина Кардовић, објаснила је да постојање студентских сервиса омогућава свим студентима у Црној Гори да обављају привремене и повремене послове у различитим областима.

– Послови су управо такви да неће ометати академски пут и успјех студената, већ ће се прилагођавати њиховим потребама, али и потребама послодаваца. Сервиси нуде прво радно искуство, упознавање са тржиштем рада, као и адекватно плаћање, све унутар законских оквира. Зарада би омогућила студентима да подмире неке од основних потреба током студирања – рекла је Кардовић.
СПУЦГ се, како је истакла, залаже за постојање посебног Закона о обављању студентских послова, којим би се нормирали студентски послови, као посебан вид повремених и привремених послова.
– Кључна карактеристика овог система је повезивање послодаваца и младих који су спремни да раде. Један од позитивних искорака је што Нацрт Закона о високом образовању нормира право на обављање студентских послова, као право из студентског стандарда и предвиђа могућност да установе високог образовање формирају центре за посредовање. Међутим, тај корак није учињен – јасна је Кардовић.
Закључила је да оснивање студентског сервиса и законско регулисање области обављања студентских послова треба бити приоритет.
Генерални секретар СПУЦГ Ведран Вујисић, подсјетио је да је Влада крајем прошле године утврдила сет образовних закона и упутила их у скупштинску процедуру, али међу њима се није нашао нови Закон о високом образовању.

– Иако смо се за то јасно залагали, нацрт Закона о високом образовање не садржи прелазно рјешење за студенте, који се активно налазе у систему високог образовања, а нови Закон треба неизоставно да садржи ово рјешење. На петицију коју је потписало преко 3.700 студената, а која је била подршка овом предлогу СПУЦГ, ни до данас нисмо добили договор – рекао је Вујисић.
Сматра да се актуелни модел студија, показао као непримјерен црногорском контексту, као неправедан, који генерише бројне проблеме.
– Студент у Црној Гори, када заврши трогодишње основне студије и стекне диплому обима 180 ЕЦТС кредита недовољно је квалификован за велики број послова на тржишту рада, а када додатно заврши двогодишње мастер студије и стекне диплому 300 ЕЦТС кредита постаје преквалификован за исте послове – објаснио је Вујисић.
Студентима који су тренутно у систему високог образовање треба, како је рекао, омогућити издавање дипломе, или увјерења о стеченим 240 ЕЦТС кредита, након успјешно завршене прве године двогодишњих мастер студија.
– Постајемо друштво мастера, али мастер студије више нису резултат тежње за академским напредовањем, усавршавањем, резултат жеље да се допринесе науци, већ, нажалост, резултат пуке потребе да се учествује на тржишту рада и осигура егзистенција – рекао је Вујисић.
Током рада радне групе за припрему Нацрта новог Закона о високом образовању, залагали су се, како је казао, за нови флексибилни модел студија, који се нашао у Нацрту Закона, а који подразумијева модел у формату 3+1+1+3 односно 3+2+3.
– Треба што хитније приступити акредитацији студијских програма по новом моделу студија. Такође, СПУЦГ активно се залаже за рангирање установа високог образовања. Недостатак рангирања универзитета доводи до бројних нелогичности и проблема у пракси, генеришући одређене неправде по студенте. Сматрамо да на основу објективних и мјерљивих критеријума треба рангирати установе високог образовања и сачинити листу, како на националном, тако и на регионалном и европском нивоу – јасан је Вујисић.
Студентски омбудсман УЦГ Ивана Поповић, казала је да је ове године у знак обиљежавања Дана студената, СПУЦГ у сарадњи са својим подружницама- студентским вијећима, универзитетским јединицама и другим студентским организацијама, организовао низ различитих активности и догађаја, едукативног, хуманитарног и забавног карактера.

– Студенти ће и у наредним данима имати прилику да уживају у још многим активностима, које смо припремили за њих, међу којима издвајамо филмске вечери, квизове знања, акције хуманитарног давања крви, студентске журке – навела је Поповић.
Сјутра ће на платоу иза Правног и Економског факултета симболично бити организован и музички концерт.
– Придружите нам се, да се окупимо у што већем броју. Јако је битно истаћи да су се у свим студентским центрима, међу којима су Никшић, Подгорица, Котор студенти потрудили да на креативан начин организују бројне активности и догађаје и окупе велики број младих. Поносни смо што имамо прилику да окупимо велики број младих, који кроз овакве активности могу показати своју енергију, креативност, хуманост и дати свој допринос – закључила је Поповић.
Извор ПР Центар