Црногорске кошаркашице у полуфиналу претквалификационог турнира за Мундибаскет

(Фото: facebook.com/kscg.me)

Након убједљиве побједе на премијери против Новог Зеланда, женска кошаркашка репрезентација савладала је и Мозамбик 74:52 па ће у посљедњем колу групе Б против Мексика играти за прво мјесто.

Изабранице Јелене Шкеровић константно су имале предност, али је Мозамбик у првих четири минута друге дионице направио серију 9:0 и пришао на 20:19. Међутим, Мафанела је погодила на 5.51 прије краја првог полувремена, а Мозамбик је након тога први кош дао преко Ћизиане на 3.47 прије краја треће дионице. У том периоду, односно за 10 минута, Црна Гора је направила серију 31:0, коју је закључила Јована Пашић за 51:19, па је већ тада било јасно да наша селекција иде ка новој побједи.

Мозамбик је од старта показао да је физички изузетно спремна екипа, а српски тренер Славољуб Горуновић покушао је да зоном 1-3-1 поремети наш тим, тако да је Мозамбик играо веома агресиван, са притиском по цијелом терену. Али, Црна Гора је добро отворила меч , а за разлику од ривала који је имао доста проблема са реализацијом пенала, „црвене“ су управо са бацања чувале предност. Након шест минута Црна Гора је имала вођство 12:5, када је Марија Лековић украла лопту, а Драгана Живковић послужила Колашинку као на тацни. У самом финишу прве четвртине прво је погодила два пенала Маја Биговић, а затим и Зорана Радоњић након украдене лопте Јоване Пашић, са звуком сирене донијела прво двоцифрено вођство – 20:10.

Али, на старту друге дионице дошло је до проблема у игри – након шест нереализованих напада, Мозамбик је успио да се серијом 9:0 потпуно врати у меч и покаже да се неће лако предати. А, онда су улоге замијењене – све је било у знаку Црне Горе, док је Мозамбик потпуно стао. Наиме, Црна Гора је серијом 15:0 у посљедњих пет и по минута првог полувремена успјела да дође до +16 (35:19) на великом одмору. Прво је након четири и по минута без коша, Бојана Ковачевић прекинула је пост и тројком када је највише требало „тргнула“ тим. И, управо то је био почетак позитивног низа – услиједили су поени Лековић, тројка Јовановић, да би Живковић вратила двоцифрену разлику (30:19). У финишу првог полувремена, Јовановић је погодила и два бацања, а затим Шћепановић донијела 35:19 на крају првих 20 минута.

Сјајан период са краја друге дионице настављен је и у трећој, па је Црна Гора направила 16:0 за шест минута и са укупних 31:0 отклонила све дилеме…Ипак, Мозамбик је до краја треће четвртине успио да скупи 11 поена, али је Црна Гора уочи посљедњих 10 минута имала +26 (56:30). Нашим грешкама омогућили смо Мозамбику да колико толико смањи разлику, али су „црвене“ свакако са добром кош разликом након два меча…

Најефикаснија била је Милица Јовановић са 20, уз 6 скокова, Ксенија Шћепановић 12, уз 4 скока, Јована Пашић 9, Драгана Живковић 8, уз 5 асистенција и 3 скока, Марија Лековић имала је по 8 поена и асистенција, те 5 скокова, Бојана Ковачевић 7 поена и 6 ухваћених лопти, Зорана Радоњић 6 поена и 3 асистенције, Анастасија Дробњак 2 поена и 3 скока, Маја Биговић 2 поена и 7 скокова.

Извор: Кошаркашки савез Црне Горе