У складу са потписаним Меморандумом о сарадњи Универзитета Црне Горе, Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, Управом полиције и Машинским факултетом Универзитета Црне Горе, уз подршку Националног бироа осигуравача Црне Горе, приступиће изради два стратешка документа, односно мјерењу индикатора перформанси безбједности саобраћаја на путевима и мјерењу ставова учесника у саобраћају, договорено је на састанку представника ових институција.
Састанак са представницима МУП-а и Управе полиције, деканом Машинског факултета УЦГ проф. др Игором Вушановићем са сарадницима и директором Националног бироа осигуравача Црне Горе Борисом Шабаном, на тему тренутног стања безбједности саобраћаја на путевима у Црној Гори и мјерама и активностима у циљу унапређења стања одржао је министар Младен Бојанић, саопштено је из Министарства капиталних инвестиција.
Саобраћајне незгоде и њихове посљедице претходних деценија и данас представлјају неприхватљиво висок друштвени, економски и здравствени проблем широм свијета. На подручју Црне Горе у 2021. години је у саобраћајним незгодама погинуло 55, а повријеђено 3.003 лица. Процјена најновијих истраживања указује да трошкови саобраћајних незгода чине око 2% бруто домаћег производа.
Како би се пратила ефикасност рада у области безбједности саобраћаја на путевима у циљу праћења напретка и реализације постављених циљева успостављени су индикатори перформанси безбједности саобраћаја. Ови индикатори представљају квантитативне и квалитативне вриједности које су у великој мјери повезане са настанком саобраћајних незгода и њихових посљедица.
Њиховом примјеном могуће је пратити стање безбједности саобраћаја и прије него што се догоде саобраћајне незгоде, што омогућава да се проактивно уоче одређени проблеми и пружи прилика да се изврше одређена побољшања у функционисању система безбједности саобраћаја.
У складу са препорукама Европске Комисије и Методологији за мјерење индикатора безбједности саобраћаја на путевима у Црној Гори у 2022. године биће обављена мјерења кључних индикатора на цијелој територији Црне Горе. Листа индикатора обухвата оне који се односе на понашање учесника у саобраћају (брза вожња, употреба сигурносног појаса и дјечијих ауто-сједишта, вожња под утицајем алкохола, коришћење мобилног телефона током вожње, понашање пјешака), ниво безбједности возила, путне инфраструктуре, као и учинак система здравственог збрињавања послије саобраћајне незгоде.
Иницијална листа индикатора безбједности саобраћаја, заједно са подацима о саобраћајним незгодама и њиховим посљедицама, као и ставовима учесника у саобраћају ће формирати основу за квалитетну оцјену стања безбједности саобраћаја у Црној Гори, дефинисање стратешких циљева и мјера унапређења безбједности саобраћаја, као и поређење резултата на локалном, националном и глобалном нивоу. Ово ће омогућити размјену искуства и знања и добре праксе рада у области превенције саобраћајних незгода.