Cjelokupno djelo Mira Vuksanovića su priče o riječima

Književno veče akademika Mira Vuksanovića održano je sinoć u bašti muzeja Mirko Komnenović. Sabrana djela akademika Mira Vuksanovića u 20 knjiga objavljena su povodom četiri jubilarne godišnjice pisca – 80 godina od rođenja, 50 godina književnog, 50 godina uredničkog i 50 godina upravničkog rada u bibliotekama. Čine ih romani, pripovjetke, poeme, putopisni dnevnici, besjede, ogledi, portreti, eseji, autopoetička i autobiografska kazivanja, rječnik manje poznatih riječi i bibliografija.

Profesor dr Drago Perović govorio je o dijelu u kojem su sabrane Mirove besjede, portreti i ostali  tekstovi toga tipa u kojima se pokazuje kao sluga, ali i gospodar riječi.

-Cjelokupno djelo Mira Vuksanović, su priče o riječima. I ovo kolo besjeda, ogleda i eseja je kako bi on rekao „živistijan rječi“. Riječi koje su počele dase roje oko njega u jednom od najgušćih zabrana u srpskom jeziku . Počele da se roje tako da više nikada do noćas i u buduće nije mogao da izbjegne taj roj u sebi svuda gdje se on pojavljuje. Svečanost i sažetost njegovih zapisa, čuvanje riječi kao čistih prijateljstava i njegovanje prijateljstva kao držanje ljudske riječi to je najkraći sažetak šest Mirovih  košnica, kazao je Perović.

Profesor dr Dušan Krcunović kazao je da je privilegija pisca što u ovom svijetu nakon njega ostaju riječi, misli i osjećanja kojima su ozidane njegove knjige.

-Akademik Vuksanović ima i dodatnu privilegiju što je svoje knjige ozidao od rijetkog građevinskog materijala, otkrivenog u potplaninskom zavičaju kojeg naziva „Majdanom riječi“ . Na tom podneblju gdje gora ječi, gdje vjetrovi govore , gdje sve cvjeta riječima u tom okruženju prirode i pulsiranja izvornog života, što su sve preduslovi ljudske radoznalosti i maštovitosti , što je uskraćeno urbanizovanom savremenom čovjeku, stasavao je akademik Vuksanović kao čovjek i pisac, kazao je Krcunović.

Magistar Aleksandar Ćuković kazao je da prvo kolo sabranih djela akademika Vuksanovića u devet tomova predstavlja srž i mapu piščeve bitke za ulazak i opstanak u riječi, ličnu kartu literarnog zamaha i svjedočanostvo lagodnog manevrisanja u nepreglednim poljima žanrovske raznovrsnosti.

-Ono obuhvata romane, pripovjetke, poeme, zapise i autopoetička kazivanja, sa rječnicima i bibliografijom, a naslovi koji su objedinjeni objavljivani su od 1977. do 2020.godine i povezani su i po srodnosti i hronološki čineći zaokruženi i kompaktnu cjelinu konačno udešenu i pogodnu za podrobnu analizu Vuksanovićevog stvaralaštva u više nivoa i dimenzija, kazao je Ćuković.

Autor Miro Vuksanović ističe da je njegov prvi zadatak kao pisca da govori o onome što je obilježilo predio u kojem je odrastao.

-U sadašnjem kolu raznih komunikacija, društvenih mreža, medija, putovanja, čutavog tog ukrštanja i pritiska jednog jezika na cio svijet, sve to ugrožava male jezike. Nije lako ali se treba boriti, kako je Vuk govorio, a Andrić to prihvatio „ ne da se , ali će se dati“ . Ko je uporan i zna šta hoće i dosledan on ima neku šansu.

Sabrana djela Vuksanović je poklonio Gradskoj biblioteci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here