ЦГО: Унаприједити окружење за слободу медија

Поводом 23. јануара Дана новинара Црне Горе, Центар за грађанско образовање (ЦГО) уз честитке медијским радницима истиче забринутост због континуитета ограничавајућег окружења за слободу медија,  што негативно утиче и на шире демократске процесе у друштву.

Током 2024. године, ЦГО је евидентирао 16 напада и пријетњи усмјерених против медијских радника и медијских кућа у Црној Гори.

-Све нас је ужаснуо бруталан напад на новинарку Побједе  Ану Раичковић, од стране бизнисмена Зорана Бећировића, који је и један од најалармантнијих скорашњих примјера угрожавања безбједности новинара, али и права јавности на информисање, наводе у саопштењу и подсјећају да је у 2023. години ЦГО забиљежио 16, у 2022. години 19, а у 2021. години 21 напад и пријетњу на новинаре/ке и медијске куће у Црној Гори.

-Оптерећење представља и чињеница да  до данас није разјашњено убиство Душка Јовановића, некадашњег главног и одговорног уредника дневног листа Дан. Ради се о опомињућим чињеницама у контексту величине државе, које захтијевају далеко ефикасније поступање надлежних институција, укључујући и најстроже казне за починиоце напада на новинаре како би се послала јасна порука да нема толеранције за угрожавање медијских слобода, наведено је у саопштењу.

Новинари и новинарке су, како поручују, важан дио сваког демократског друштва јер утичу на развој критички оријентисаног јавног мњења и морају имати како слободно окружење за рад без цензуре и аутоцензуре због политичких и економских притисака, тако и адекватне зараде и уређено радно вријеме.

-Забрињавајуће је да поједини локални јавни емитери немају ни основну опрему за свакодневно функционисање или да касне са исплатама мјесечних зарада, што додатно отежава рад запослених у тим медијима. Грански колективни уговор за медије још увијек није потписан, чиме су многи новинари остављени без адекватне заштите радних права.

Стање у РТЦГ, а посебно однос владајуће већине која игнорише правоснажне судске пресуде, којима је утврђено да је стари-нови генерални директор незаконито обављао ту функцију, и уз велику вјероватноћу да се исто бити утврђено и за актуелни мандат, шаље поруку да власти не желе слободан и критички оријентисан јавни сервис, саопштавају из ЦГО.

ЦГО наглашава и значај поштовања Кодекса новинара Црне Горе, јер се само тако, како истичу, могу пружити објективне информације грађанима и грађанкама и јачати интегритет новинарске професије.

-Коначно, пут ка унапријеђењу стања у медијској сфери захтијева свеобухватан приступ. Зато је од кључне важности стварање климе у којој ће се цијенити истраживачко новинарство, поштовати етички стандарди професије и његовати критичко мишљење, уз јачање економске стабилности медија и побољшање радних услова новинара, наводе у саопштењу из ЦГО, које потписује сарадник на програмима Никола Обрадовић.