CDPR: URUČILI DONACIJU DNEVNOM CENTRU U SUTORINI

Povodom Svjetskog dana zdravlja 2021. koji se ove godine obilježava pod motom „Izgradnja pravednijeg, zdravijeg svijeta”, sekretar Crnogorskog društva za borbu protiv raka (CDPR) Domagoj Žarković posjetio je JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Herceg Novi u novim prostorijama u Sutorini.

Prilikom posjete direktorki Dnevnog centra Dragici Kosić uručio je grafike i crteže studentica Fakulteta likovnih umjetnosti (FLU) sa Cetinja – Odsjek za grafiku, kako bi uljepšali prostorije i učinili ih ugodnijim za boravak.

-Radovi Lane Vukčević, Malike Tulebayeve, Jovane Mijanović, Vesele Madžgalj, Milanke Mirković, Jovane Tomović, Maje Filipović, Helene Blagojević, Dragane Petković i ostalih autorki postavljeni na zidovima u svim prostorijama Dnevnog centra sada dočekuju sve one koji tu provode veliki dio vremena. Stoga su radovi i tu kako bi za vrijeme boravka djeci sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihovim najbližima, kao i zaposlenima, činili boravak mnogo prijatnijim, saopšteno je iz CRDP.

Odlukom Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 1948. godine, 7. april određen je za Svjetski dan zdravlja i počeo se slaviti od 1950. godine. Svrha obilježavanja je da se izgradi svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje čime bi se skrenula pažnja na prioritetna područja koja su briga SZO. Ovogodišnja kampanja naglašava ustavno načelo SZO kako je „uživanje najvišeg mogućeg zdravstvenog standarda jedno od temeljnih prava svakog čovjeka bez obzira na rasu, vjeru, političko uvjerenje, ekonomski ili socijalni status”.

Pandemija KOVID – 19 svjetska je zdravstvena kriza, ali najpogubnija je za prethodno već ranjive zajednice. Distribucija vakcina na svjetskom nivou pokazuje kako nas očekuje još puno rada na pravednoj raspodjeli zdravstvenih resursa, ali i koliko je globalno zdravlje važno jer se ovakve pandemije mogu suzbiti samo ukoliko se suzbiju globalno. Tako se procjenjuje da će za proizvodnju količine vakcina dovoljne za globalne potrebe proći između tri i četiri godine, a prema analizi britanske humanitarne organizacije Oxfam, u 70 najsiromašnijih zemalja svijeta vakcine neće dobiti devet od deset njihovih stanovnika.Stoga je važno osigurati da zajednice budu na prvom mjestu u procesima odlučivanja te težiti ostvarenju cilja da svi imaju uslove za život i rad koji pogoduju dobrom zdravlju, poručuju iz CDPR.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here