Čarolija Plave špilje

Plava špilja, jedna od najatraktivnijih prirodnih ljepota Boke Kotorske, ne prestaje da privlači veliki broj turista. Ova prirodna pećina, smještena na poluostrvu Luštica, između uvale Zlatna luka i rta Mokra Gora, udaljena je desetak kilometara od Herceg Novog.

Poznata je po svojoj nestvarno plavoj boji vode, koja nastaje igrom sunčevih zraka. Zahvaljujući otvorima, od kojih je jedan manji na južnoj, a drugi veći na jugozapadnoj strani, svjetlost prodire u pećinu pod uglom od 45 stepeni, stvarajući spektakularan prizor.

Turističke agencije i lokalni brodari organizuju redovne ture do Plave špilje, pružajući posjetiocima mogućnost da uživaju u kupanju u ovom prirodnom fenomenu. Turisti, kako domaći tako i strani uživaju u vožnji brodom kroz Bokokotorski zaliv, sa obilaskom znamenitosti kao što su tvrđave  Mamula i Arza, kao i prelijepih plaža Dobreč, Miriщte i Žanjic. Jedan od brodića koji prevozi putnike do Plave špilje je brodić „Pajo“.

Kupanje u kristalno plavoj vodi špilje, na grupu mladića i djevojaka koji su ovdje došli iz Podgorice ostavilo je poseban utisak.

-Bili smo u Plavoj špilji, pa onda na Mirištu, tamo smo se kupali i skakali sa jedne litice, momak nam je objasnio istoriju Mamule, rekao nam je njene zanimljivosti i bilo je divno iskustvo. Prvi put smo bili. Ovo je organizovano društvo, bilo je nas osmoro i bilo je divno. U špilji je bilo  mnogo ljudi, nismo dugo bili, ali je prelijepo. Kupali smo se, a voda je onako, plava sva, odsjaj sunca u more i bilo je plave boje. Bilo nam je nezaboravno iskustvo. Nadamo se da ćemo opet da dođemo. Mi smo inače iz Podgorice svi. Došli bismo ponovo i preporučili bi svima, sve pohvale, prelijepoje, prvi put smo svi zajedno bili, pričaju Podgoričani.

Izlet do Plave špilje  pamte svi koji su  tamo bili i  ostaje nezaboravni dio ljetovanja.

-Svidjelo mi se sve, voda, pećina, sve. Ljetujem u Herceg Novom i prvi put sam na ovoj turi do Plave špilje. Ja mislim da je ovo prirodni fenomen, baš je prelijepo i voda i boja vode, sve je divno, kaže jedna od putnica.

– Nisam ništa više očekivala. Lijepo je, dopala mi se, voda, plava svjetlost i zato što ima slijepih miševa, voda je malo hladna ali je doživljaj jedinstven, rekla je turistkinja iz Srbije.

-Utisci su generalno lijepi, jako lijepo mjesto, lijepa je i čista voda što je možda i najvažnije, kaže gospođa koja je u Plavu špilju pošla sa unukom.

-Čarobno mjesto, poseban doživljaj zato što je pod pećinom, prelijepa je voda, mnogo lijepe boje, kao iz časopisa i žao mi je što se nisam kupala. Ovo je nama prvo more zajedničko, letujemo na Toploj i preporučujemo Herceg Novi svima. Dobro je to što nema buke da može čovek da se odmori, a i za mlade, a i za klince ima žurki, priča mladi par iz Srbije.

Plava špilja je jedna od najljepših i najvećih pećina u nizu pećina  koje se nalaze  na poluostrvu Luštica. Kroz širi  otvor pećine od 15 metara i 3 metra visine,  ulaze manji brodovi i barke. Dubina mora u špilji je 4 do 5 metara, a visina od nivoa mora do tavanice je 9 metara dok je ukupna  površina od oko 300 kvadratnih metara.

Mornari i vodiči na brodiću „Pajo“ Nikola Vuksanović i Andrej Cović otkrivaju zašto turisti već nekoliko decenija obavezno posjećuju Plavu špilju kada dođu na ljetovanje u Herceg Novi.

-Do Plave špilje nam treba jedno sat i po. Dosta puta vidimo delfine, zastanemo, putnici su oduševljeni, slikaju, tu je muzika i putnicima se najviše sviđa Plava špilja. Imamo putnike od djece do dosta starijih. Nema tu pravila. Ove godine su recimo dosta mlađi. Najbitnije im je da se iskupaju i sunčaju, da im je muzika dobra. U ovoj turi svraćamo na Rose i na Žanjice, nastavljamo dalje za Plavu špilju i nakon nje idemo oko Mamule i imamo panoramsko razgledanje, onda idemo do Žanjica ko želi da ostane, a ko ne želi, može odmah da se vrati za Herceg Novi. Može da se krene ujutru i da se vrati uveče, imamo izbor i imamo više termina, kako kome odgovara. Povratna karta košta 10 eura samo do Žanjica i Rosa, a sa Plavom špiljom je 15. Od početka sezone do sada bilo je sigurno oko 10.000 putnika, a dnevno prevezemo od 100 do 250 turista. Obično dolaze u grupicama tri, četiri djevojke ili tri, četiri momka, ili parova, porodice sa djecom. Ova je sezona malo slabija ali ima turista kaže Andrej.

Rad na brodiću „Pajo“ je dobra prilika za praksu za buduće pomorce.

– Ja sam novi, ja sam ovdje ove sezone, a do Plave špilje idemo jednom do dva puta dnevno. Posao je odličan, za momke koji idu u školu za pomorce ili su na nautičkom smjeru odlična je praksa i dobar je posao,  kaže Nikola.

Igra svjetlosti u Plavoj špilji najljepša je sredinom dana.

-Najbolji period da se posjeti Plava špilja je u toku dana, dok je sunce jako, onda se presijava i bude jako plavo. Najbolje je od 10 do 3, ljeti, kada je najviše sunca tada je najljepše. Nekada je kupanje u Plavoj špilji bilo bezbjednije jer je bilo mnogo manje brodova i glisera, ali iz godine u godinu se sve više povećava broj, a onda gledamo da se svi uklopimo da svi mogu da dođu i da ne bude prevelika gužva. Firma Pajo radi već tridesetak godina, a za Plavu špilju je bilo veliko interesovanje od početka i traje do danas. Opao je broj turista ali se nadamo da će biti sledeće godine bolje, kaže Andrej.

Turisti, kako domaći tako i strani, uživali su u vožnji brodom i panoramskom razgledanju tvrđava Arza i Mamula uz priču vodiča o njihovoj istoriji i razgledanju prelepih plaža Dobreč, Mirište i Žanjic, a posebno su atraktivne ture koje uključuju svraćanje na Rose i Žanjice, gde posjetioci mogu da se  kupaju i sunčaju i probaju lokalne specijalitete.

 

–  Putem do Plave špilje možete da vidite ljepote našeg zaliva, tvrđave Prevlaku, Mamulu i Arzu, plaže kao što su Dobreč, Mirište i Žanjice i naravno, samu Plavu špilju. Tri tvrđave su služile kao defanzivna linija za ulazak u Bokokotorski zaliv. One su napravljene od austrougarske vojske oko 1850. godine i koje su kasnije, u Prvom i Drugom svjetskom ratu korišćene kao zatvori. Mamula je trenutno pretvorena u luksuzni hotel, država je iznajmila na 49 godina nekom egipatskom milijarderu. Prevlaka je dio Nacionalnog parka i u njoj se nalaze muzej i restoran i ona pripada Hrvatskoj. Arza je, kako kažu bila ženski zatvor i danas je  ostavljena u originalnom stanju, kakva je i bila, ali je takođe zakupljena od strane nekog ruskog bogataša i zatvorena je za javnost. Kada su plaže u pitanju, mi vozimo do Žanjica, a Mirište je pet minuta odatle pješke, tako da oni koji žele mogu da stignu tamo pješice, objašnjava Nikola.

Na žalost, Plava špilja je u posljednje vrijeme bila izložena vandalskim napadima. Posjetioci su primjetili ozbiljna oštećenja na ukrasima, nastala usqed udaraca čekićem i lomljenja. Polomljene su i uklonjene alke koje su bile vezovi za brodiće.

-Neko je došao sa macom i sa dlijetom i sve su slomili u špilji. Ti su konopi stajali tu 40 godina i samo jedno jutro ih više nije bilo. Ne znamo ko je to uradio, nećemo ni da sumnjamo ni na koga. Nama su promjenili vez. Mi smo sada privezali konope na druga mjesta koja su nam dosta nepristupačna, ali vežemo se gdje imamo, navodi Andrej.

Predstavnici Nevladine organizacije „Ekološko društvo Boke Kotorske“ podnijeli su krivičnu prijavu Centru za bezbjednost  protiv NN lica koja su čekićem razbila djelove špiljskog zida i napravila nepopravljivu štetu ovom vrijednom, raritetnom prirodnom objektu i apelovali na nadležne organe da preduzmu mjere za zaštitu ove prirodne rjetkosti. Iz ove nevladine organizacije navode  da je poslednje vandalsko uništavanje zidova pećine izazvalo veliki revolt među lokalnim stanovništvom i ljubiteljima prirode i da je velika potreba da se Plava špilja zaštiti od vandalskog ponašanja.

 

Iz lokalne samouprave najavili su da će preduzeti sve mjere da se Plava špilja zaštiti i da će te mjere morati da poštuju svi.

Plava špilja  se nalazi između uvale Zlatna luka i Rta Mokra gora i ostaje jedna od najznačajnijih prirodnih atrakcija Boke Kotorske, nudeći posjetiocima jedinstveno iskustvo i nezaboravne trenutke u prelijepom prirodnom ambijentu.  Istovremeno, važnost očuvanja i zaštite ove prirodne ljepote postaje sve izraženija, kako bi i buduće generacije mogle da uživaju u njenim čarima.

 

1 COMMENT

  1. „Iz lokalne samouprave najavili su da će preduzeti sve mjere da se Plava špilja zaštiti i da …“ – Ali nisu rekli KAD i KAKO!!? A treba ODMAH!!! I dozvoliti ulaz samo barkama na vesla, kako je nekad bilo, i uz naplatu, visoka cijena na racun onih koji bi pazili i cuvali ovo Blago.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here