Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић казала је да она и стручни тим Института за јавно здравље заговарају увођење локдауна, односно најоштријих мјера за борбу против епидемије, али да ће о томе наредних дана коначну одлуку донијети владин савјет. Истакла је да у овом тренутку има консензус са стручњацима ИЈЗ да би најбоље рјешење било увођење локдауна на одређени временски период, имајући у виду више фактора. По њеним ријечима, имају интензивне састанке и одлуку очекује врло брзо, преноси Дан.
На питање шта подразумијева локдаун који заговара са стручњацима ИЈЗ, министарка је истакла увођење најстрожих контрола прилком уласка у државу.
“Што се границе тиче, то подразумијева увођење строге контроле, уз упућивање у самоизолацију, осим путника који приликом уласка имају негативан ПЦР тест или брзи антигенски тест, не старији од 48 сати или позитивни серолошки налаз на антитијела ИГГ, који није старији од мјесец дана, дакле да имају потврду да су прележали вирус или доказ да су вакцинисани. Само уз то би могло да се уђе у земљу без упућивања у самоизолацију. То је један од елемената локдауна, као и свуда у свијету. Ту је и закључавање општина, забрана кретања између општина, уз раније дефинисане изузетке и друге мјере. Ми већ имамо пооштрене мјере. Забрањен је и саобраћај између општина које имају преко 1.200 заражених на 100.000 становника. Они припадају четвртој категорији мјера, према већ утврђеним критеријумима. Дакле, локдаун би подразумијевао још строже мјере од ових које су на снази, које такође нијесу лабаве”, истакла је Боровинић Бојовић.
Не може тачно да каже када ће донијети одлуку, хоће ли се то десити данас, сјутра или 10. марта до када важе актуелне мјере, јер не одлучује сама.
“Сва мишљења морају да се усагласе. Оно што сам се ја сагласила са колегама радне групе ИЈЗ, јесте да ми као стручни дио медицинског тима заговарамо локдаун, наравно у ограниченом временском интервалу. По нама, то је најбољи модус да смањимо притисак на ковид болнице, односно повећање процента заузетих болничких кревета за ковид пацијенте. Да ли ћемо донијети такве мјере, не зависи само од министарке здравља, јер ја персонално никада нијесам сама одлучивала и доносила мјере. Мјере се доносе у три нивоа, рад група Института, Комисија и Савјет и ту одлучује око 50 људи. Консензусом се доноси коначна одлука. Радна група ИЈЗ, која се састоји од стручњака епидемиолога је најстрожа и њихов предлог мјераувијек је уско везан за медицински дио, комисија сагледава и социјалну и економску компоненту, а у Савјету су министри из више ресора”, објаснила је Боровинић Бојовић.
По њеним ријечима, временско трајање најстрожих мјера зависи од комплетне ситуације у земљи, укључујући социјални и привредни аспект.
“Сви смо свједоци шта се десило прошле године. Прошла и ова нијесу исте из ког год угла да погледамо. Ако ми размишљамо да имамо какву такву туристичку сезону која ће доћи релативно брзо, то је и додатни разлог због кога би сада требало увести локдаун. Важан је аспект започињања процеса имунизације, који такође у свим земљама свијета захтијева одређене ригорозне мјере када вакцинација започне, јер то јесте осјетљив колективни моменат, као што је код нас случај”, рекла је Боровинић Бојовић.
На питање ко ће бити задужен за контролу мјера, истакла је да је „непоштовање мјера суштина проблема”.
“Не могу послије годину дана да оптужим грађане. Ово је хронични проблем, јер није ситуација за коју грађани знају да ће трајати мјесец дана и више никад. Сама ситуација у којој грађани не знају колико ће све трајати изазива у њима неизвјесност и отпор према мјерама, што није добро. И увијек молим грађане за поштовање мјера. За контролу мјера ту су Комунална полиција, Управа полиције и Управа за инспекцијске послове. Они се од почетка жале да немају капацитете за то. Ми покушавамо да појачамо контролу тако што ћемо повећати број извршилаца у тим службама. Али то је активност више ресора”, додала је Боровинић Бојовић. Она је подсјетила да им проблем представља то што у закону није дефинисано ко од ових служби има право да затвори кафић због непоштовања мјера.
ИЗВОР: ДАН