Богат програм 11. Трга од ћирилице у Херцег Новом

Фото: ПР Центар -Обрен Јовановић и Желидраг Никчевић

У Херцег-Новом ће, од 15. до 28. августа, бити одржан 11. Трг од ћирилице, културно-духовна манифестација посвећена очувању ћириличног писма и културног идентитета, уз обиљежавање значајних јубилеја, богат културни програм, те додјелу престижних награда за допринос српској култури и православљу. Како је саопштено на конференцији за новинаре у Подгорици, Печат Херцега Шћепана, признање које се додјељује појединцима за изузетан допринос очувању српске културе и баштине, ове године одлази у руке угледног књижевника Благоја Баковића. Ћириличник, награда која се додјељује институцијама за изузетан допринос очувању ћирилице, српске културе и православља, ове године биће уручен Српској православној богословији Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца.

Протојереј-ставрофор Обрен Јовановић, архијерејски намјесник и парох херцегновски најавио је програм 11. Трга од ћирилице, манифестације која ће ове године у Херцег-Новом обељежити низ значајних јубилеја важних за српски православни народ. Казао је да Херцег Нови, град писаца умјетника и културе, истински његује ћириличну културну баштину.

Протојереј ставрофор Обрен Јовановић

-Ова манифестација, посвећена очувању ћириличног писма и духовног идентитета, окупља еминентне стручњаке, професоре, докторе, академике, драмске умјетнике и многе друге личности из културе и умјетности, навео је Јовановић.

Према његовим ријечима, међу јубилејима које ће Трг од ћирилице ове године обиљежити су: 800 година Манастира Врањина, 770 година од упокојења Светог Архиепископа Српског Никодима, 430 година од спаљења моштију Светог Саве, 530 година од штампања “Октоиха првогласника“, 230 година од оснивања Карловачке богословије, те 200 година од освећења Цркве Ризоположенија Пресвете Богородице у Бијелој.

-Посебан акценат манифестације биће на јубилеју посвећеном преподобном Јустину Ћелијском, којим се обиљежава 130 година од његовог рођења, 45 година од упокојења и 10 година од откровења његових часних моштију. У част овог великог духовника, биће одржана академија на којој ће говорити митрополит Црногорско-приморски Јоаникије, док ће професор др Богољуб Шијаковић одржати бесједу о значају преподобног Јустина, навео је Јовановић.

Најавио је да ће манифестација свечано бити отворена 15. августа, на дан славе града Херцег-Новог, светог архиђакона Стефана, а догађај ће отворити предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић.

-Тог дана, биће служена Света Архијерејска литургија у храму Светог Спаса на Топлој, коју ће служити митрополит Црногорско-приморски Јоаникије, уз саслужење епископа херцеговачког Димитрија, бројних свештеника и монаха из Митрополије црногорско-приморске и других епархија Српске православне цркве. Свечано отварање манифестације планирано је за 21 сат на Канли Кули, уз пригодну академију и културни програм у којем ће учествовати музички ансамбл Фенечки бисери, Ђурђевданско коло, гуслар Жељко Вукчевић, драмски умјетници Горан Славић и Ивана Жигон, Српско православно пјевачко друштво „Свети Сава“ и вокална солисткиња Теодора Бајић, рекао је Јовановић.

Ова манифестација, која траје до 28. августа, завршава се на дан славе Манастира Савина, гдје ће бити одржана литургија.

-Поред свечаног отварања и богатог програма посвећеног значајним јубилејима, 11. Трг од Ћирилице у Херцег-Новом крунише се свечаном додјелом престижних награда, која ће бити одржана 26. августа. Ове године, манифестација наставља традицију додјеле двије изузетно важне награде – Печат Херцега Шћепана и Ћириличник, рекао је Јовановић.

Појаснио је да је Печат Херцега Шћепана, признање које се додјељује појединцима за изузетан допринос очувању српске културе и баштине, ове године одлази у руке угледног књижевника Благоја Баковића.

-Ова награда представља признање за његову изузетну књижевну каријеру и допринос очувању истине кроз писану ријеч, као и за све оно што је дао српској култури и идентитету својим радом и талентом, навео је Јовановић.

Казао је да ће Ћириличник, награда која се додјељује институцијама за изузетан допринос очувању ћирилице, српске културе и православља, ове године бити уручен Српској православној богословији Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца.

-Ова институција, једна од најстаријих и најважнијих духовних установа српског народа, одиграла је кључну улогу у очувању идентитета и вјере кроз образовање бројних генерација епископа, свештеника, учитеља и професора. Додјела ових награда биће један од централних догађаја манифестације, а на свечаности ће се говорити о значају награђених и њиховом доприносу очувању српске културе и баштине, рекао је Јовановић.

Публициста и књижевник Желидраг Никчевић казао је да једанаесту годину заредом, Трг од ћирилице заузима посебно мјесто међу културно-умјетничким манифестацијама које се одржавају током љета у Црној Гори.

-Ова манифестација, која се сматра једном од најважнијих у држави, постала је препознатљива по својој мисији очувања културног и националног идентитета. Трг од ћирилице није само још једна у низу љетњих манифестација – он је симбол борбе за очување најдубљег идентитета нашег народа, који је у једном периоду био озбиљно угрожен. Оснивање ове манифестације благословио је блаженопочивши митрополит Амфилохије, а његово насљеђе наставили су стотине добрих људи из цркве, културе и умјетности, навео је Никчевић.

Књижевник Желидраг Никчевић

Истакао је да манифестација окупља врсне умјетнике, књижевнике, духовнике и бесједнике, те представља простор за врхунске умјетничке, вјерске и културне догађаје.

-Кроз протеклу деценију, на Тргу од ћирилице одржавали су се разговори, дебате, бесједе, изложбе, концерти и многи други догађаји који су допринијели очувању и промоцији нашег културног насљеђа. У времену када је Црна Гора била под притиском неразумне власти која је угрожавала њене највеће драгоцјености, Трг од ћирилице постао је бастион одбране слободе, ћирилице и националног идентитета. Ћирилица, као писмо, није само начин писања, већ симбол најдубљих коријена нашег народа, рекао је Никчевић.

Сматра да је у тој борби манифестација Трг од ћирилице успјела да одржи високи стандард и да се прошири изван Херцег-Новог, пионира овог подухвата, на Бар, Цетиње, Петњицу и широм Црне Горе.

-Као што је говорио блаженопочивши митрополит, наша мисија је да цијела Црна Гора буде “од Ћирилице“, онако како је то зацртано у нашим најдубљим интелектуалним и вјерским кодовима, казао је Никчевић.

Поручио је да манифестација Трг од ћирилице успјешно остварује своју мисију и наставља да буде водећа сила у очувању нашег културног идентитета.

Организатор манифестације је Српска православна црквена општина топаљско-херцегновска, док су покровитељи Митрополија црногорско-приморска и Општина Херцег-Нови.

Извор: ПР Центар

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here