АСК: Неспојиве функције предсједника и потпредсједника општине са функцијом посланика

Фото: Илустрација АСК

Поводом недоумица у вези са примјеном појединих одредаба новог Закона о спречавању корупције, који је ступио на снагу 12. јуна 2024. године, из Агенције за спречавање корупције саопштили су да се нови закон не може ретроактивно примјењивати, имајући у виду уставну одредбу члана 147 о забрани повратног дејства закона. Закон се, како наводе, може односити само на ситуције настале након што је ступио на снагу, док се за претходни период примјењују одредбе закона који је тада био на правној снази.

-Функције предсједника и потпредсједника општине неспојиве су са функцијом посланика јер је чланом 14 став 3 Закона о спречавању корупције прописано ограничење да јавни функционер који обавља послове у државној управи и органима локалне управе и локалне самоуправе не може обављати функцију посланика, образложили су из Агенције.

Како даље појашњавају, функције предсједника и потпредсједника скупштине општине неспојиве су са функцијом посланика, јер је наведено ограничење прописано чланом 14 став 3 Закона о спречавању корупције, имајући у виду да предсједник и потпредсједник скупштине општине сходно одредбама Закона о локалној самоуправи, врше послове у органу локалне управе, односно самоуправе.

-Коначно, функција одборника у скупштини општине није неспојива са функцијом посланика јер наведено ограничење није прописано чланом 14 став 3 Закона о спречавању корупције, имајући у виду да је одборник члан скупштине општине као представничког органа грађана, и сходно одредбама Закона о локалној самоуправи не врши послове у локалним органима, већ обавља функцију као изабрани представник грађана који учествује у одлучивању. Скупштину чине одборници које бирају грађани на основу слободног, општег, једнаког и непосредног бирачког права, у складу са законом којим се уређује избор одборника и посланика, саопштили су из Агенције.

У прилог наведеном, како кажу,  говоре и одредбе да локални службеник, односно намјештеник, врши послове политички неутрално и непристрасно, у складу са јавним интересом, и дужан је да се уздржава од јавног испољавања својих политичких увјерења, као и да се одборник не може позвати на одговорност за изнешено мишљење, начин гласања или изговорену ријеч у вршењу одборничке функције.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here