Велики број дјеце, без обзира на развијен имунитет, почетком нове школске године или поновним одласком у вртић развија симптоме различитих болести, што је посљедица повећане изложености вирусима или бактеријама унутар колектива.
Свака промјена у организму ствара стрес, а када организам сматра да је под стресом, функције одбране су нарушене и лакше долази до болести. Међутим, и то зависи од узрасних категорија, прича за РТХН педијатар у Дому здравља др Маја Поповић.
– Старија дјеца су мање болесна, мања више, а разлог за то је нестабилност њиховог имуног система. Већа дјеца имају стабилан имунитет. То је оно што нас радује, али и што смањује број долазака код изабраног педијатра – наводи она.
Исхрана, физичка активност, боравак на отвореном провјерени су механизми којима се може обезбједити да имунитет што дуже остане стабилан, савјетује др Поповић.
– Суштина је да квалитетно и добро једу, прије свега. У том узрасту дјеца често калкулишу у погледу избјегавања здравих намирница, свјежег воћа и поврћа, то је оно што најмање воле, а то је носилац имунитета у животу сваке особе. Треба да једу месу, жуманце, односно јаја, а то су све непопуларне намирнице и увијек прибјегавамо хемијској допуни, односно препаратима за јачање имунитета, увијек гледамо да су на биљној бази и да нису другачији – појашњава др Поповић.
Јачањем имунитета код дјеце смањује се учесталост обољевања, а ако ипак до тога дође, могуће је утицати на интензитет болести и прекомјерну употребу антибиотика.
Подсјећамо, недавно је започела и током октобра ће се одвијати имунизација ученика 9. разреда основних школа у Херцег Новом.