ИНСТИТУТ ЗА БИОЛОГИЈУ МОРА ОТВАРА ПРОЈЕКАТ ОДРЖИВОГ КОРИШЋЕЊА МОРСКИХ ОБАЛНИХ РЕСУРСА

Хибридним догађајем „Отварање BLUE LAND подручја у Црној Гори“, Институт за биологију мора при Универзитету Црне Горе, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, данас је и званично привело крају реализацију истоименог   пројекта.

Циљ пројекта, како је појаснила Ана Пешић са УЦГ-а, која је уједно и руководилац пројекта, јесте максимално укључивање локалне заједнице у модел управљања у BLUE LAND подручјa, које у Црној Гори укључује Велику плажу и ријеку Бојану. То, између осталог, значи и нови приступ у управљању предметним подручјем, у смислу да се одређене одлуке неће доносити само са врха, већ да ће у процесу учествовати људи који ту живе и од тога зависе.

-У питању је веома значајно туристичко подручје за Црну Гору, које самим тим трпи велике притиске који су узроковани човјековим активностима. Присутан је и притисак од стране рибарства, али и отпад, инвазивне врсте и претјерана изградња, казала је Пешић у изјави за агенцију Медиабиро.

Локалитет је одабран због природних карактеристика и вриједности које то подручје посједује, попут Велике плаже са својим динама,те ендемичним врстама вегетације тих дина.

-Ту су и медитеранске влажне шуме, за које можемо казати да су једне од боље очуваних на Медитерану, али и ријека, која је сама по себи веома значајан екосистем, и са природне и са културне стране. То су све вриједности тог екосистема које је потребно искористити, очувати, унаприједити, а опет, искоришћавати на одрживи начин, казала је Пешић.

Пројекат чији је пуни назив „Заједнички партиципативни модел управљања и инструмент за заштиту и очување приобалног и морског биодиверзитета и унапријеђење одрживог коришћења морских обалних ресурса – BLUE LAND дио је INTEREG IPA II прекограничног програма сарадње Албаније, Црне Горе и Италије. У склопу пројекта изабрана три изузетна локалитета, у све три државе, нагласио је и  директор Института за биологију мора Александар Јоксимовић.

-Kроз три године имплементације овог пројекта и сарадње са нашим колегама, пренијели смо позитивна искуства која су они имали на својим подручјима која су уредили. Надамо се да ће резултати овог пројекта наћи своје примјене и да ће локално становништво, рибари и туристи уживати у овом дијелу BLUE LAND-а, навео је Јоксимовић, додавши да постоји идеја о даљем развоју ове трилатералне сарадње.

Oбиљежавање 60 година Института за биологију мора биће управо посвећено очувању биодиверзитета приобаља и свих ријека које се уливају у море.

-Мислим да је и овај пројекат дао велики допринос . Институт је врло пројектно ангажован па тренутно реализујемо преко 40 пројеката, међународних и националних. Ми на тај начин дајемо  допринос и негдје себе зовемо свјетиоником очувања нашег поднебља, истакао је Јоксимовић.

Фокус Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде, као једног од пројектних партнера, био је првенствено на укључивању заинтересованих страна, регулаторни оквир као и изналажење начина да се све пројектне активности уведу у правни систем Црне Горе, појаснила је Нада Kосић из тог ресора.

-Бенефити овог трогодишњег пројекта су велики, како за нас, тако и за све заинтересоване стране. Све пројектне активности су успјешно реализоване, а посебно смо поносни јер смо успјели да припремимо анализу регулаторног оквира, законско рјешење за проглашење  BLUE LAND подручја потенцијално заштићеним подручјем. Донијели смо и план управљања а паралелно са тим успјели смо да направимо мали пилот пројекат у оквиру овог великог пројекта, а  као најбоља прошла је идеја „Морског добра“,  која се односи на екосистемску заштиту дине на територији велике плаже Улцињ. Након тога су одмах започети радови на ревитализацији и заштити дина,  поручила је Kосић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here